Գյումրիում երեկ տեղի ունեցած դանակահարության գործով ձերբակալված անձ կա. ՇՄ դատախազ
Դեկտեմբերի 25-ի երեկոյան արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել Գյումրիում: 21.30-ի սահմաններում Գյումրի բժշկական կենտրոնի ընդունարան են դիմել դանակահարված Գայանե Ծառուկյանն ու Հռիփսիմե Ղազարյանը: «Նրանք կենտրոն են հասել իրենց ոտքով, արնաշաղախ եւ պատառոտված հագուստներով»,- մեր զրույցում պատմեց ընդունարանի աշխատակիցն, ով ընդունման պահին իրականացրել է տուժածների գրանցումը:
«Ինչ-որ մեքենայով են տեղ հասել, հաստատ շտապօգնության չէր, երեւի իրենց ծանոթինն է, ավել բան չգիտեմ, կոնկրետ հասցեն չգիտեմ, բայց ոնց որ թե Կինո Հայաստանը որ կա, հենց դրա մոտի շենքերից, Գալայի կողքի շենքի տարածքից են բերվել, հիվանդանոց մենակ են մտել, հետները մարդ չկար» ,-ասաց նա:
«Երկուսն էլ ծանր վիրավորումներ ունեին, Գայանե Ծառուկյանը ստացել է ձախ կրծքագեղձի էպիգաստրալ շրջանի ծակած-կտրած վերքեր, աջ դաստակի երրորդ մատի վնասում, կտրած վերք, եւ ձախ սրունքի ստորին կոտրվածքներ, կատարվել է վերքի վիրաբուժական մշակում, որովայնահատում, որի ընթացքում պարզվել է, որ առկա է որովայնի խոռոչում կուտակված արյուն, ներքին օրգանների  վնասում չի հայտնաբերվել: Արյունը հեռացվել է որովայնից, կատարվել է որովայնի խոռոչի մաքրում, դրենավորում»,- տեղեկացրեց Գյումրի ԲԿ վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչ Ռաֆիկ Տիտիրյանը:
Երկրորդ տուժածը՝ Հռիփսիմե Ղազարյանը, նույնպես ունեցել է որովայնի ձախ էպիգաստրալ շրջանի ծակած-կտրած վերք, կատարվել է որովայնահատում: Վիրահատության ճանապարհով վերականգնվել է նաեւ վնասված աղիների ֆունկցիան:
Տուժածների վիճակը ներկա պահին համարվում է միջին ծանրության, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Նույն հասցեից հիվանդանոց տեղափոխված դանակահարված կանայք բնակության տարբեր հասցեներ ունեն: 1980 թվականին ծնված  Գայանե Ծառուկյան Կոշտոյան փողոց 231/583 տնակի, իսկ 1971 թվականին ծնված Հռիփսիմե Ղազարյանը՝ Սունդուկյան  փողոցի 291 տնակի բնակիչներ են:  Թե ինչպես են հայտնվել նույն վայրում եւ ինչ պատճառով են դանակահարվել, այս պահին հստակ չէ: Խոսակցություններից դատելով, տուժել են կոշկակարի գործողություններից: Հանգամանքները դեռ պարզ չեն, քանի որ տուժածները վերակենդանացման բաժանմունքում են:
Միջանցքում սպասող կանայք դանակահարված կանանցից մեկի հարազատներն էին, ովքեր դեպքի մասին խոսել չցանկացան: Նրանց թույլ չտվեցին մոտենալ վերակենդանացման բաժանմունքից այդ պահին դուրս բերվող տուժածին, ով կանանցից մեկին մայրիկով դիմեց:
«Մամ ջան, մի լա, լավ կեղնի, ես լավ եմ»,- կիսափակ աչքերով մի կերպ խոսեց տուժածը:
Դեպքով հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ ՔՕ 112-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով, այն է՝ երկու կամ ավելի անձանց դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը: Ըստ ՇՄ դատախազ Կարեն Գաբրիելյանի, կա կասկածյալ, ով արդեն ձերբակալված է: «Նրա անձի եւ դեպքի մասին այլ տեղեկություն քրեական գործի շահերից ելնելով հրապարակել չեմ կարող»,- նշեց դատախազը: