Ամփոփվեցին Հայաստանի 2017 թ. լավագույն 10 մարզիկների քվեարկության արդյունքները: ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականի եւ «Մանչեստեր Յունայթեդի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն առաջ անցավ մյուս 24 թեկնածուներից: Լավագույն 10 մարզիկներն ընտրվեցին հավատարմագրված մարզական լրագրողների եւ հանրության SMS քվեարկության հանրագումարով: SMS քվեարկությունը տեւեց դեկտեմբերի 11-25-ը: Լրագրողներն ուղիղ եթերով քվեարկեցին այսօր՝ դեկտեմբերի 25-ին՝ 16:00-18:00-ն:
Լրագրողների եւ SMS քվեարկության համադրությամբ վերջնական տասնյակը ստացավ հետեւյալ տեքստը.
Հենրիխ Մխիթարյան- ֆուտբոլ- 9897.62 միավոր
Արթուր Ալեքսանյան- ըմբշամարտ- 7686.50
Լեւոն Արոնյան- շախմատ- 6148.59
Գրիգոր Մխիթարյան- սամբո- 4568.93
Մաքսիմ Մանուկյան- ըմբշամարտ- 4377.62
Հովհաննես Բաչկով- բռնցքամարտ- 3953.65
Սիմոն Մարտիրոսյան- ծանրամարտ- 3683.72
Էդգար Ստեփանյան- հեծանվասպորտ- 2503.92
Արթուր Թովմասյան- մարմնամարզություն- 2485.95
Տիգրան Կիրակոսյան- սամբո- 2196.90
Լրագրողների քվեարկություն.
Արթուր Ալեքսանյան- 210 ձայն
Լեւոն Արոնյան- 172
Մաքսիմ Մանուկյան- 161
Հենրիխ Մխիթարյան- 161
Հովհաննես Բաչկով- 147
Սիմոն Մարտիրոսյան- 120
Գոռ Մինասյան- ծանրամարտ- 44
Տիգրան Կիրակոսյան- սամբո- 42
Լեւան Բերիանիձե- ըմբշամարտ- 41
Էդգար Ստեփանյան- 34
Հանրության SMS քվեարկություն (քվեարկել է 29092 հոգի, 1 հեռախոսահամարից կարելի էր ուղարկել 1 SMS)
Հենրիխ Մխիթարյան- 6195 SMS
Գրիգոր Մխիթարյան- 3902
Արթուր Ալեքսանյան- 2857
Լեւոն Արոնյան- 2193
Արթուր Թովմասյան- 1980
Էդգար Ստեփանյան- 1722
Տիգրան Կիրակոսյան- 1231
Սերգեյ Վարդազարյան- թաեքվոնդո- 1212
Հարություն Մերդինյան- մարմնամարզություն- 1112
Վաչիկ Վարդանյան- սամբո- 1096
Լրագրողների քվեարկության արդյունքները եւ SMS-ները գումարվել են 50%-50% համադրությամբ՝ ինչպես «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթում: Առաջին անգամն է, որ ՀՀ տարվա լավագույն մարզիկների տասնյակը կազմվում է այս կարգով եւ ՀՀ Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից: Նախկինում լավագույնների ընտրությունը կազմակերպել է ՀՀ մարզական լրագրողների ֆեդերացիան, որի վարկածով՝ վերջին 3 տարիների լավագույն մարզիկը եղել է Արթուր Ալեքսանյանը:
Նոր ձեւաչափի համաձայն՝ ՀՀ տարվա միակ լավագույն մարզիկ չկա, բոլորը համարվում են հավասարապես լավագույն, եւ Հենրիխ Մխիթարյանի՝ միավորներով առաջինը լինելու փաստը միայն պայմանական է:
Տարվա լավագույն մարզիկները կպարգեւատրվեն դեկտեմբերի 27-ին: Արարողությունը տեղի կունենա Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: