3-րդ կարգի ցեղատեսակի վրա ուզում են փորձարկում անել. Զոհրաբյանը՝ Ալթունյանին (տեսանյութ)
ԱԺ-ում ընթացող «Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստումների վերաբերյալ» թեմայով քննարկման ժամանակ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչներից փորձեց ճշտել, թե ո՞րն է «Գարդասիլ» պատվաստանյութը ներարկելու հրատապությունն ու պարտադրանքը:
«Ինձ մոտ տպավորությունն այնպիսին է, որ ինչ-որ մի, կներեք, 3-րդ կարգի ցեղատեսակի վրա ուզում են փորձարկման հերթական փուլն ավարտեն, հետո հասկանան դրա արդյունքները»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը՝ նշելով, որ ինքն ուսումնասիրել է նաեւ վիճակագրությունը, բայց դա պայմանավորված է այլ հանգամանքներով: Օրինակ՝ մեքենաների արտանետած թունավոր գազերը եւ այլն:
ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը պատասխանեց, որ հրատապությունը փոխկապակցված է նաեւ այլ գործոնների հետ: «Միանշանակ ապացուցված է, որ ոչ սնունդը, ոչ մեքենաների արտանետումները մեղավոր չեն այս հիվանդության առաջացման հարցում, այստեղ ունենք մեկ հարուցիչ, դա «Պապիլոմա» վիրուսն է»,- ասաց Լեւոն Ալթունյանը:
Նախարարի խոսքով՝ «Պապիլոմա» վիրուսի դեմ պատվաստման համար հիմք է հանդիսացել առողջապահական համաշխարհային կազմակերպության զեկույցը, որտեղ կազմակերպությունը փոխել է իր դիրքորոշումը՝ խորհրդատվականից անցել է միանշանակ, իմպերատիվ խորհրդի: Կազմակերպությունը հայտարարել է նաեւ, որ պատվաստանյութը 100 տոկոսով անվտանգ է:
Նաիրա Զոհրաբյանը նախարարից երաշխիքներ պահանջեց, որ առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը մի քանի տարի հետո չի փոխի իր դիրքորոշումը: «Մի գուցե մի քանի տարի հետո ԱՀԿ-ն ասի, որ աշխարհում կա գարդասիլից էֆեկտիվ, շատ ավելի ազդեցիկ եւ էժան գնահատվող դեղամիջոց եւ վակցինա»,- նշեց նախարարը: