Լապշինը BBC-ին պատմել է, որ իրեն Բաքու են հասցրել Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ ինքնաթիռով
Բաքվի բանտից դուրս պրծած բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը շարունակում է միջազգային մեդիային ներկայացնել Ադրբեջանում տեղի ունեցածը: Այս անգամ նա BBC-ին է հարցազրույց տվել` միաժամանակ հեռուստատեսության, ռադիոյի եւ կայքի համար:
Բլոգերը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ հարցազրույցի ժամանակ մանրամասներ է պատմել Բելառուսում իր ձերբակալության, բանտի պայմանների, կաշառքների  մասին: Եվ այն մասին, թե ինչպես են իրեն Բաքու հասցնելու համար Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ ինքնաթիռն ուղարկել:
Ավելի վաղ Լապշինը հերթական գրառումն էր կատարել իր բլոգում, որում նշվում է` Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները սկսել են հաշվարկել ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայկական արյան չափաբաժինը եւ սկսել են ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովից:
«Ընկերներ, հավատացեք, որ ինչպես եւ ձեզ մոտ, այնպես էլ ինձ մոտ սրտխառնոց է առաջացնում Ադրբեջանի մասին հիշատակումը: Բայց բաքվեցի իմ ընկերները մի հոդված են մատնացույց արել, որը բաց թողնել չի կարելի: Վրդովված լինելով այն հանգամանքով, որ ՌԴ-ն պաշտպանում էր իմ շահերը, երբ ես ապօրինի պահվում էի Բաքվում, Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց ԶԼՄ-ների միջոցով սկսել է ցեխ շպրտել Ռուսաստանի ղեկավարության վրա: Սկզբում նրանք վիրավորում էին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային, իսկ հիմա, ահա, հասել են Սերգեյ Լավրովին՝ անվանելով նրան «ռուսաստանյան հայկական արտգործնախարար»: Եվ այս մասին գրում է պաշտոնական Turan News-ը»: