ՌԴ քաղաքացի ադրբեջանցիներին ստիպում են ծառայել Ադրբեջանի բանակում. բողոքի ալիք է սկսվել
Ռուսաստանի քաղաքացի ադրբեջանցիները, որոնց ստիպում են ծառայել Ադրբեջանի բանակում, պատրաստվում են դիմել ՌԴ պետդումային` խնդիրը կարգավորելու և օգնության խնդրանքով, գրում է riaderbent.ru-ն:
Ադրբեջանցիները պնդում են, զինապարտության տարիքի իրենց հարազատներին, որոնք մեկնել են Ադրբեջան, անօրինական կերպով թույլ չեն տալիս հեռանալ երկրից: Դաղստանում РИА «Дербент»-ի խմբագրությունը բազմաթիվ նամակներ է ստացել, որոնցում ՌԴ քաղաքացի ադրբեջանցիների բողոքներն են. նրանց իրավունքները խախտվում են, ստիպում են ծառայել Ադրբեջանի բանակում, նույնիսկ նրանց, ովքեր արդեն ծառայել են ՌԴ բանակում, իսկ Ադրբեջանում ՌԴ դեսպանությունն ու ՌԴ ԱԳՆ-ն ոչինչ չեն ձեռնարկում:
Նույնիսկ կան դեպքեր, երբ ստիպում են Ադրբեջանի բանակում ծառայել այն ադրբեջանցիներին, որոնք երբեք Ադրբեջանի քաղաքացի չեն եղել, ինչպես Թելման Հուսարովի որդիների դեպքում է: Շամիլ և Էլմար Հուսանովները 20 ամսից ավելի չեն կարողանում վերադառնալ Ռուսաստան: Նրանց հայրը պատմում է, որ խնդիրն առաջացել է 2016-ի ապրիլին՝ ԼՂ-ում սկսված ռազմական գործողություններից հետո:
Աջից` Թելման Հուսարովը
Այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որ զորակոչվածները երկու տարբերակ ունեն` ծառայել կամ վճարել: Հայտնի է միայն մեկ դեպք, երբ ՌԴ քաղաքացին ծառայել է Ադրբեջանի բանակում: Մյուսները որոշել են չպայքարել իրենց իրավունքների համար և վճարել են: Սպիտակ զինգրքույկի արժեքը սկսվում է 3.000 մանաթից ( մոտ 800.000 դրամ):
Ռաշադ Հաֆարովը РИА «Дербент»-ի կազմակերպած ասուլիսին միացել է տեսակապով
Ռաշադ Հաֆարովը միակն է, որն Ադրբեջանում բռնի զորակոչի մասով իր իրավունքները պաշտպանում է դատարանում: Նա չի կարողանում Ռուսաստան վերադառնալ 2016-ի նոյեմբերից: Նա նշում է`քանի որ ինքը հրաժարվում է ծառայել Ադրբեջանի բանակում, ընտանիքի դեմ ճնշումներ են սկսվել, սպառնում են եղբորը: Դատարանը նրա հայցով որոշում է կայացնելու 2018-ի հունվարին: