Հայաստանը ներքին սպառման գա՞զ կգնի Իրանից․ նոր վատ լուր Մոսկվայի համար
Մինչ ռուսական հեռուստաեթերում հակահայկական հիստերիա է սկսվել, Հայաստանում Ռուսաստանի համար տհաճ՝ նոր իրադարձություններ կարող են տեղի ունենալ։ Բանն այն է, որ Հայաստանը շատ մոտ է Իրանից ներքին սպառման համար գազ ներկրելուն։
Մեր տեղեկություններով Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի վերջին այցի ընթացքում Իրանը համաձայնություն է տվել Հայաստանին ներքին սպառման համար գազը մատակարարել շատ ավելի էժան գնով, քան հիմա Հայաստանը գնում է Ռուսաստանից։ Տեղեկություններ կան նույնիսկ, որ Իրանից ներքին սպառման համար կարող է գազ գնել նաեւ Վրաստանը եւ այդ գազը, հասկանալիորեն, տարանցվելու է Հայաստանի տարածքով։
Եթե գործարքը տեղի ունենա, Հայաստանը ներքին սպառման համար անհրաժեշտ գազի մոտ 30 տոկոսը կգնի Իրանից եւ մի որոշ քանակություն էլ՝ որքան թույլ կտա Իրան-Հայաստան գազամուղը, կտարանցի Վրաստան։ Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ ռուսական մամուլով վերջին օրերին բարձրացված հակահայկական հիստերիան կարող է կապ ունենալ ոչ միայն Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի, այլեւ Իրան-Հայաստան գազային նոր գործարքի հնարավոր կնքման հետ։
Եթե այսպես է, նշանակում է Ռուսաստանը բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրելու է գործարքը տապալելու համար, որովհետեւ գործարքի կայացումը նշանակում է Ռուսաստանից Հայաստանի էներգետիկ կախվածության նվազում։ Հիշեցնենք նաեւ, որ արդեն երկար տարիներ Հայաստանը Իրանից գազ ներկրում է, բայց «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» բանաձեւով։ Իրանից ներկրվող գազը Երեւանի ՋԷԿ-ում վեր է ածվում էլեկտրական էներգիայի եւ արտահանվում Իրան։