Երեւանի երաժշտական դպրոցներում ուսման վարձավճարը կբարձրանա
Երեւանում գործող երաժշտական դպրոցներում, մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն, ուսման վարձավճարն առաջիկայում բարձրանալու է այն երեխաների համար, որոնք չունեն Երեւանի հաշվառում:
Եթե այժմ բոլոր սաները ամսական վճարում են 7-8 հազար դրամ՝ կախված այն բանից, թե երաժշտական ինչ գործիք են նախընտրել, մայրաքաղաքի հաշվառում չունեցողները շուտով ստիպված են լինելու վճարել 17 500 դրամ: Այսինքն՝ ավելի քան 100 տոկոսով շատ:
Ալեքսանդր Աճեմյանի անվան երաժշտական դպրոցից հաստատեցին մեր տեղեկությունը՝ հավելելով, որ փոփոխությունը նախատեսվում է հունվարից: Ասացին, որ չի պահպանվի նաեւ 7 հազար դրամ վարձավճարի չափը եւ Երեւանում հաշվառում ունեցողները կվճարեն 8 հազար դրամ՝ անկախ մասնագիտությունից:
Այս երաժշտական դպրոցում, ինչպես տեղեկացանք, մեծ թիվ են կազմում մարզերից Երեւան եկած երեխաները եւ քաղաքապետարանի մտադրությունը նրանց շրջանում դժգոհություն է առաջացրել: Նույնիսկ եղել են ծնողներ, որոնք մոտեցել են հաստատության ղեկավարությանը եւ հայտնել, որ ամենայն հավանականությամբ, երեխային այլեւս չեն կարողանա երաժշտական դպրոց ուղարկել:
Ալեքսեյ Հեքիմյանի անվան երաժշտական դպրոցում նույնպես տեղյակ էին վարձավճարի սպասվող բարձրացման մասին: Այստեղ, սակայն ավելի ըմբռնումով էին մոտենում՝ նշելով, որ ծնողներն իրենց երեխաների ուսման դիմաց վճարում են անհրաժեշտի միայն փոքր մասը, իսկ մնացածը փոխհատուցում է Երեւանի քաղաքապետարանը՝ համայնքային բյուջեից, հետեւաբար՝ բնական է, որ տեղի հաշվառում չունեցողների ուսման վարձն ավելի բարձր լինի:
Ալեքսեյ Հեքիմյանի անվան երաժշտական դպրոցից ասացին, որ իրենց սաները մոտավորապես 500-ն են, եւ նրանց 90 տոկոսն ունեն մայրաքաղաքի հաշվառում: Ընդամենը մեկ-երկու երեխա Երեւան է տեղափոխվել մարզերից, իսկ երեք-չորս սովորող ազգությամբ պարսիկ է:
Թե ինչով է պայմանավորված երաժշտական դպրոցներում ուսման վարձի փոփոխությունը, եւ մարզերում ու Երեւանում հաշվառվածների տարբերակումը, գրավոր հարցումով դիմել ենք Երեւանի քաղաքապետարան: Պատասխանը կներկայացնենք ստանալուն պես:
Ի դեպ, երաժշտական դպրոցներից փոխանցեցին, որ վերջին անգամ ուսման վարձավճարի փոփոխություն եղել է 2016 թվականին: Դրանից առաջ ամսական վարձաչափը կազմել է 5-6 հազար դրամ՝ ներկայիս 7-8 հազարի փոխարեն: