Քիչ անց Հայաստանի Ազգային ժողովում կմեկնարկի վեցերորդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի հերթական քառօրյան: Երեկ՝ նոյեմբերի 13-ին, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որտեղ Խորհուրդը հաստատել է ՀՀ ԱԺ վեցերորդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ նստաշրջանի նոյեմբերի 14-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:
ՀՀ ԱԺ վեցերորդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին նախագծում ընդգրկվել են 17, իսկ նոյեմբերի 14-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում՝ 30 հարց:
Armtimes.com-ն առանձնացրել է օրակարգում առկա հանրային հնչեղություն ստացած նախագծերը: Մասնավորապես, Պնախարարի կողմից ԱԺ բերված «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը դրվելու է երկրորդ ընթերցման: Սրան զուգահեռ արդեն 6-րդ օրն է, ինչ ուսանողները դասադուլ են անում, որպեսզի ԱԺ-ն օրենքը չընդունի եւ ակադեմիական տարկետումը չվերացվի:
«Զբաղվածության մասին» օրենքում եւս առաջարկվում է լրացումներ կատարել, որի համաձայն մինչեւ երկու տարեկան երեխա ունեցող եւ աշխատող մայրերը կզրկվեն 18 հազար դրամ նպաստից: Սրա փոխարեն նրանք կվարձեն դայակ, որի աշխատավարձի մինչեւ 50 տոկոսը, որը չպետք է գերազանցի 55 հազար դրամը կվճարի պետությունը: Օրենքի նպատակն է դայակներին եւս բերել հարկային դաշտ:
Քրեական օրենսգրքում եւս փոփոխություններ են նախատեսվում: Նախագծի համաձայն, քրեական պատասխանատվություն է սահմանվում, եթե մասնագիտական գործունեության ընթացքում խոչընդոտվում է բժշկի աշխատանքը: Պատիժը սկսվում է գումարի բռնագանձումից եւ բանը հասնում է մինչեւ ազատազրկման՝ 3-7 տարի ժամկետով: