Նորվեգիան հրաժարվել է զենք վաճառել Ադրբեջանին
Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է իր խորհրդարանական զեկույցը 2016-ին զենքի արտահանման վերաբերյալ: Ըստ այդ զեկույցի, 2016-ին Նորվեգիան մերժել է Ադրբեջանի հայտը պաշտպանական նշանակության սպառազինության գնման համար, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Ադրբեջանի հետ միասին մերժում են ստացել նաեւ Իսրայելը եւ որոշ այլ երկրներ:
Նման որոշումը Նորվեգիայի կառավարությունը բացատրել է հետեւյալ կերպ. «Նորվեգիան դեմ է զենքի եւ զինամթերքի վաճառքին այն երկրներին, որտեղ պատերազմ է ընթանում պետությունների միջեւ կամ կա քաղաքացիական պատերազմի վտանգ»:
Իսրայելական Med İsrael for Fred (MIFF) կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել` Նորվեգիայի իշխանություններին մեղադրելով երկակի ստանդարտներ կիրառելու մեջ եւ, որ պատճառաբանված սկզբունքը Նորվեգիան գործածում է միայն որոշ երկրների դեպքում: