Ռուսական ընկերությունների դեմ Միացյալ Նահանգների նոր պատժամիջոցները կխանգարեն դեպի Ադրբեջան ռուսական զինամթերքի հնարավոր նոր մատակարարումներին, քանի որ այդ ընկերությունների հետ առևտրային գործարքներ կնքողներին պատժելու լայն հնարավորություններ են ստեղծվել, հայտարարել է մոսկովյան «Экспорт вооружений» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Անդրեյ Ֆրոլովը, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Նախօրեին ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտարարել է ռուսական ռազմարդյունաբերական արտադրանքի արտահանման վրա նոր պատժամիջոցների հնարավոր ազդեցության մասին:
«Նոր հակառուսական պատժամիջոցները կարող են տարածվել նաև երրորդ երկրներին ռուսական բարձրտեխնոլոգիական զինամթերքի վաճառքի վրա», հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը, գրում է Ռիա Նովոստին:
Պետքարտուղարությունը հրապարակել է պատժամիջոցների տակ հայտնված ռուսական ռազմարդյունաբերական 33 ընկերությունների ցանկ, որում ներառված են, օրինակ, «Миг», «Сухой», «Калашников», «Ижмаш», «Ростех», «Туполев», «Рособоронэкспорт», «Ижмаш», «Вертолеты России», «Алмаз-Антей» ընկերությունները և ոչ միայն:
Անդրեյ Ֆրոլովի խոսքով՝«դրությունը լուրջ է, և գնալով ամեն ինչ ավելի վատ կլինի. ընդ որում սա երկարատև կլինի»: