Ջրաշենում բերքի իրացումը լուրջ խնդիր է, կարտոֆիլն անասունների բաժին է դառում
Լոռու մարզի Ջրաշեն գյուղում կարտոֆիլի բերքահավաքն ավարտվել է, սակայն բնակչությունը չի կարողանում այն իրացնել: Armtimes.com-ի հետ զրույցում Ջրաշենի գյուղապետ Վահան Ուռուսյանն ասաց, որ այս տարի բերքը բավականին լավ է եղել, ստացվել է ավելի քան 40 ցենտներ կարտոֆիլ. «Բերքը լավ էր, բայց իրացումն է խնդիր, կոնկրետ մթերում որ լիներ` գյուղացու համար շատ լավ կլիներ»,- ասաց նա:
Գյուղապետի խոսքով` միակ մթերող կազմակերպությունը պաշտպանության նախարարությունն է, որն իրականացվում է մրցույթով. «Մրցույթ են հայտարարում, ուրիշ տեղերից ավելի էժան են դնում ու շահում…»:
Մեկ ամիս անց Ջրաշենում կսկսվի նաեւ կաղամբի բերքահավաքը, որն իր հերթին եւս մթերման խնդիր առաջ կբերի: Գյուղացիները բերքը փորձում են իրացնել ճանապարհներին ու տանից: Մանր առեւտրականներն էլ են գյուղ այցելում, սակայն այնպիսի գին են որոշում, որը գյուղացուն ձեռնտու չէ:
Ջրաշենցի Վոլոդյա պապն ասում է, որ նախորդ տարվա կարտոֆիլի մեծ մասը ողջ ձմեռ անասուններին է տվել. «Ես ավելի լավ է անասուններին կերակրեի, քան իրենց դրած գնով ծախեի»,- ասաց նա ու նշեց, որ ողջ տարին հողի հետ կռիվ տալով՝ սպասում են լավ բերք ստանալուն, որի դեպքում արդեն իրացման խնդիրն է մեծանում. «Այ, որ պետությունը կարողանար նաեւ աջակցել մթերման հարցում` շատ լավ կլիներ»:
3600 բնակիչ ունեցող Ջրաշեն համայնքում համայնքային բյուջեով վերջին տարիներին գյուղամիջյան ճանապարհներն են բարեկարգվել: Գյուղապետն ասում է, որ նախորդ տարի մանկապարտեզ են կառուցել, որն արդեն իսկ պատրաստ է շահագործման, սակայն դռները դեռեւս փակ են. «Մանկապարտեզը բյուջեով կառուցեցինք 2 խմբի, շուրջ 50 երեխայի համար, սակայն գույք չունենալու պատճառով չենք կարողանում աշխատեցնել»,- նշեց գյուղապետն ու հավելեց, որ գույքի ձեռքբերման խնդրանքով դիմել է բազմաթիվ մարդկանց ու կառույցների, սակայն` ապարդյուն:
Ջրաշենում մանկապարտեզի տարիքի ավելի քան 250 երեխա կա:  Տղամարդիկ տարվա մեծ մասը արտագնա աշխատանքի են մեկնում, իսկ կանայք, ովքեր կարող են աշխատել, ստիպված մնում են տանն ու երեխաներին խնամում: