Երեւանի համար 104 մանկապարտեզը բավական վատ վիճակում է, այնտեղ կան ընդհուպ մինչեւ անվտանգության խնդիրներ:
Նման կարծիքի է հանգել Երեւանի ավագանու «Ելք» խմբակցության անդամ, կրթության, մշակույթի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, երբ ստացված բողոքի հետքերով այցելել է Նոր Նորք վարչական շրջանում գտնվող այդ մանկապարտեզ:
Այնտեղ պարզել է, որ մանկապարտեզի պատուհանները հին են. մեծածավալ ապակիներն առնված են հնամաշ փայտե շրջանակների մեջ, ինչը կարող է լուրջ վտանգ սպառնալ երեխաների անվտանգությանը, ջերմամեկուսացումը կատարվում է ցելոֆանների միջոցով, իսկ վերջերս վերանորոգված տանիքը չի պաշտպանում անձրեւաջրերից:
«Համար 104 մանկապարտեզում էի։ Թվում է, թե մի կոտրված պատուհան է, բայց դա անգործության ու գործի նկատմամբ անտարբերության մի անտանելի դրսեւորում է։ Կան խնդիրներ, երբ չեմ հանրայնացնում ու դիմում եմ քաղաքային իշխանություններին՝ լուծումների համար։ Բայց այս դեպքում անգործություն ցուցաբերած պաշտոնյան՝ կլինի մանկապարտեզի տնօրեն կամ այլ պաշտոնյա, պետք է հանրային պարսավանքի ենթարկվի։ Տնօրենները պետք է իմանան, որ անհրաժեշտ է աշխատել, հանգստանալու համար չեն նշանակվել այդ պաշտոններում։ Ես հասկանում եմ, որ կան նաեւ մեծ խնդիրներ, այդ դեպքում իրենք պետք է պայքարեն, պահանջեն պաշտոնյաներից, որ լուծումներ տրվեն»,- «ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է Արայիկ Հարությունյանը։
Կից տեսանյութում նա նաեւ տեղեկացրել է, որ այսօր անպայման դիմելու է Երեւանի քաղաքապետին, որպեսզի անմիջապես միջոցներ ձեռնարկվեն՝ այս մանկապարտեզում իրավիճակը շտկելու նպատակով:
Համար 104 մանկապարտեզի տնօրեն Կարինե Հայրապետյանն armtimes.com-ի հարցմանն ի պատասխան հրաժարվեց որեւէ մեկնաբանություն տալ: «Ես ոչինչ այս պահին չեմ կարող ասել, կներեք ինձ: Մի քիչ լարված եմ, չեմ կարող խոսել, ինձ համար էլ էր զարմանալի, խնդրում եմ՝ հետո»,- ասաց նա:
Հարցին, թե մանկապարտեզի վիճակի հետ կապված դիմե՞լ է համայնքային իշխանություններին, Կարինե Հայրապետյանն արձագանքեց: «Ես ոչինչ չեմ կարող ասել: Այս պահին չգիտեմ՝ ես ձեզ ինչ պատասխանեմ»,- ասաց տնօրենը՝ հաստատելով, որ Երեւանու ավագանու անդամի ներկայացրած լուսանկարներում մանկապարտեզի գործող մասնաշենքեր են:
ognirmankapartezid.am կայքում Երեւանի համար 104 մանկապարտեզի վերաբերյալ հրապարակված տեղեկատվությունից իմանում ենք, որ նախնական կրթության այս հաստատությունում գործում է 9 խումբ, երեխաների քանակը շուրջ 270 է: Աշխատակազմում՝ 34 մարդ:
Մանկապարտեզին նվիրատրված գումարը կազմում է 215 հազար դրամ, որից օգտագործվել է 146 հազարը:
Շենքը կառուցվել է 1968 թվականին: Որպես առկա խնդիր՝ նշվում է. մանկապարտեզը կարիք ունի երեք խմբասենյակների, մարզադահլիճի, բուժկետի, դիմապատերի վերանորոգման աշխատանքների:
Լուծված խնդիրների մասին էլ կարդում ենք, որ «Օգնիր մանկապարտեզիդ» ծրագրով 2015 թվականին մասնակի վերանորոգվել է խոհանոցը, պահեստը, ձեռք է բերվել որոշակի խոհանոցային գույք եւ էլեկտրատեխնիկա:
Հիշյալ կայքում տեղեկություն կա նաեւ մանկապարտեզի վերանորոգված տանիքի մասին: Նշվում է, որ 2015 թվականին Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից վերանորոգվել է տանիքը եւ դիմապատը:
Սակայն, ինչպես արդեն նշեցինք, Երեւանի ավագանու «Ելք» խմբակցության անդամը նկատել էր, որ վերանորոգված տանիքն անորակ է ու նպատակին չի ծառայում:
«Համար 104 մանկապարտեզի տանիքը ինչ-որ չափով վերանորոգվել էր, բայց մենք տեսանք, որ այնքան վատ է արված այդ վերանորոգումը, որ ջուր է հոսում: Պետք է հասկանալ՝ ո՞ր մարմինն է ընդունել այդ աշխատանքը, ստորագրել, որ աշխատանքը հավուր պատշաճի է կատարվել»,- նախակրթարան այցելության մասին պատմող տեսանյութում նկատում է Արայիկ Հարությունյանը: