ԼՂ հակամարտությունը՝ Bloomberg-ի 5 ամենաթեժ հակամարտությունների ցանկում
Աշխարհում 50-ից ավելի անկախության շարժումներ կան, գրում է Bloomberg-ը՝ առանձնացնելով դրանցից 5-ը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղը: Մյուս չորս շարժումներն են՝ Շոտլանդիան, Տրանսնիստրիան, Իրաքյան Քրդստանը, Մինդանաոն: ԼՂ մասով Bloomberg-ը գրում է.
«1991-1994 թվականների պատերազմում հայերը վերցրին Լեռնային Ղարաբաղ ակլավը և դրա շրջակա անկախ յոթ այլ շրջաններ`որպես բուֆերային գոտի: Խորհրդային միության փլուզմանը հետևած պատերազմի ժամանակ զոհվեց 25.000 մարդ, փախստական դարձան միլիոնավոր փախստականներ:  եւ ստեղծեց մեկ միլիոն փախստական: Չնայած Ռուսաստանի միջնորդությամբ զինադադար կնքեց, միջազգային միջնորդները մինչև այսօր չեն կարողանում խաղաղության համաձայնագրի հասնել: Լարվածությունը բարձր է 2016-ի ապրիլի չորսօրյա ռազմական գործողությունների հետևանքով հարյուրավոր զոհերից հետո: Դա վերջին 23 տարում ամենաթեժ բախումն էր: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնականում հայ բնակչությունը Խորհրդային Միության փլուզումից հետո անկախություն է հայտարարել և Հայաստանին միանալու ցանկություն է հայտնել:
Հայաստանը, որն աջակցում է ԼՂ-ին ֆինանսապես և ռազմական ուժով, հայտարարում է, որ ԼՂ-ն ինքնորոշելու իրավունք ունի, թեև այդ շրջանը որպես անկախ պետություն չի ճանաչել: Ադրբեջանը պնդում է՝ իր տարածքային ամբողջականությունը պետք է վերականգնվի, և պատրաստ է շրջանին ինքնավարություն տալ»: