Երեկ Սերժ Սարգսյանը ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Սամվել Կարապետյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Ալեքս Տեքստիլ» ընկերություն, որը պատկանում է հայտնի օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին եւ գրանցված է նրա դստեր անունով:
Այցի մասին տարածված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշված է, որ «Ալիքս տեքստիլի» տրիկոտաժի կարի ընդլայնված արտադրամասում աշխատում է 470 մարդ, իսկ վերջերս գործարկվել է գործվածքի նոր արտադրամաս եւ այլն: Այլ կերպ ասած, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, «Ալեքս տեքստիլը» ունի ոչ պակաս, քան 470 աշխատող: Մինչդեռ «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին» այս ընկերությունը վճարում է 308 հազար դրամ ամսական:
Ըստ ՀՀ օրենսդրության՝ յուրաքանչյուր աշխատող այդ հիմնադրամին ամսական պետք է վճարի 1000 դրամ: Դա նշանակում է, որ «Ալեքս տեքստիլում» գրանցված աշխատողների թիվը 308-ից չի անցնում: Դա էլ իր հերթին նշանակում է որ այս ընկերության 470 աշխատողներից 162-ը կամ ավելի քան մեկ երրորդը ստվերում են, եւ գործատուն պետբյուջեից թաքցնում է նրանց եկամտային հարկը: Փաստորեն Սարգսյանը այցելել է կիսաընդհատարկյա մի «ցեխ»: