Հայտնի են տարվա լավագույն մանկավարժների անուննեը. նրանք ավտոմեքենա եւ համակարգիչ ստացան
Այսօր տարվա լավագույն դաստիարակ է հռչակվել Արարատի մարզի Արարատ քաղաքի համար 1 մանկապարտեզի դաստիարակ Գոհար Խուրշուդյանը: Տարվա լավագույն ուսուցիչ ճանաչվել է Շիրակի մարզի Գյումրու համար 20 հիմնական դպրոցի անգլերենի ուսուցչուհի Օհաննա Ավետիսյանը:
Տարվա լավագույն տնօրենի տիտղոսին արժանացավ Սյունիքի մարզի Եղեգ համայնքի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Մերի Գանդալյանը:
«Տարվա լավագույն դաստիարակ», «Տարվա լավագույն ուսուցիչ» եւ «Տարվա լավագույն տնօրեն» անվանակարգերում հաղթողների անունները հայտարարեց ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանը՝ Երեւանի Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում` Ուսուցչի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Վարչապետի որոշմամբ, «Լավագույն դաստիարակին» ու «Լավագույն ուսուցին» շնորհվեց ավտոմեքենա՝ «Կիա Ռիո» մակնիշի: Լավագույն տնօրենն արժանացավ համակարգչի:
Դաստիարակչուհին ասաց, որ անակնկալի է եկել եւ դեռեւս պատկերացում չունի՝ ինչպես է վարվելու նվերի հետ: Ուսուցչուհին ավտոմեքենա վարել գիտի, ու թերեւս, ինքն էլ կվարի այն: Իսկ տնօրենը նշեց, որ համակարգչի տեսքով մրցանակը նվիրելու է դպրոցին:
Վերջին շրջանում Ուսուցչի օրվան նվիրված միջոցառումները սկսել են կազմակերպվել բավական համեստ: Նախկինում այն անցկացվում էր Օպերային թատրոնում՝ շատ ավելի շքեղ ու գունագեղ, ներկա էր լինում նաեւ վարչապետը: Այս տարի, ինչպես նշեցինք, միջոցառումն իրականացվեց Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում:
«Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» եւ «Տարվա լավագույն դաստիարակ» մրցույթների հանրապետական փուլին մասնակցել է 35 մանկավարժ`Հայաստանի բոլոր մարզերից եւ Երեւանից:
Վաստակաշատ մանկավարժներին նաեւ շնորհվեցին ՀՀ վարչապետի «Հուշամեդալ» եւ շնորհակալագրեր:
Ի դեպ, երբ վարչապետի կողմից պատվի արժանացավ նաեւ Արագածոտնի մարզը ներկայացնող դաստիարակ Մարինե Մկրտչյանը, դահլիճում իրարանցում սկսվեց, թե նա մրցույթին չի մասնակցել, բայց ահա պարգեւատրվում է:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանը մեր հարցին պատասխանելով՝ պարզաբանեց, որ վարչապետի շնորհակալագիր ու մեդալ ստացողները չեն լինում նախարարության մրցույթի մասնակիցները: Նրանց ընտրում է կառավարությունը: