Կոթին, Ոսկեվանն ու Բարեկամավանը գազաֆիկացված են, բայց գազի բաժանորդ այս համայնքներում չկա
Տավուշի մարզի թվով 40 համայնքներից դեռեւս գազաֆիկացված չեն Բերքաբեր, Աճարկուտ եւ Կիրանց համայնքները, իսկ Իծաքար եւ Նավուր համայնքներում գազաֆիկացման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Տավուշի մարզպետարանի աշխատակազմի ՏԻՄ վարչության պետ Միշա Մխիթարյանը Armtimes.com-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ համայնքներ էլ կան, որոնք չնայած գազաֆիկացված են, սակայն բնակիչները բաժանորդ չեն դառնում՝ գազի թանկ լինելու պատճառով. «Կոթին, Ոսկեվանն ու Բարեկամավանը գազաֆիկացված է, սակայն ոչ մի բնակիչ մինչ օրս բաժանորդ չի դարձել, գազաֆիկացումը պարզապես միացված չէ»,- ասաց նա:
380 բնակիչ ունեցող Կիրանցի գյուղապետ Կամո Շահինյանի խոսքով՝ կապույտ վառելիքի բացակայությունը գյուղի, թերեւս ամենամեծ խնդիրն է. «Գազի կարիքն էսօր շատ մեծ ա, որ գազը լինի՝ բնակչության 80 տոկոսից ավելին բաժանորդ կդառնա»,- ասաց նա, եւ հավելեց. «Բայց դե էսքան տարի որ չեն արել, դժվար էլ անեն»:
Սահմանամերձ Բերքաբերը եւս գազաֆիկացված չէ: Գյուղապետ Արթուր Մադաթյանի խոսքով՝ տարիներ առաջ կատարված ուսումնասիրությունների ժամանակ բնակչության 100 տոկոսը համաձայնել էր գազաֆիկացում ունենալու դեպքում բաժանորդ դառնալ, այսօր,  սակայն, ըստ գյուղապետի՝ նոր ուսումնասիրություն է պետք անել. «Ժողովրդի վիճակը վատացել է, ոչ բոլորը կկարողանան գազը տուն հասցնել կամ վճարել, մեծ գումարների հետ է կապված»,- ասաց նա: Բերքաբերն ունի 550 բնակիչ:
Տավուշի մարզպետարանի պաշտոնյայի խոսքով՝ այն համայնքներում, որտեղ գազաֆիկացում չկա, իրենք փորձում են այլընտրանքային ճանապարհ գտնել: