Լենուղի գյուղում դեղձը 40 դրամով են մթերում. գյուղացիները փաստի առաջ են կանգնել
Արմավիրի մարզի Լենուղի գյուղում գյուղատնտեսները փաստի առաջ են կանգնել: Չեն կարողանում իրացնել մեծ ծավալի դեղձի բերքը: Լենուղի համայնքի ղեկավար Գեղամ Ղազարյանն armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց, որ մթերում է միայն «Նոյ» վերամշակող ընկերությունը:
«Գյուղում 40 դրամով են ընդունում, բայց եթե տանում են գործարան, 60 դրամով են ընդունում: Բոլորը հնարավորություն չունեն իրենց բերքը տեղափոխելու»,- ասաց Գեղամ Ղազարյանը՝ նշելով, որ ծառի վրայի բերքն էլ այնքան է մնում, որ թափվում է գետնին եւ մթերում են:
Համայնքի ղեկավարի խոսքով, գյուղում կա մոտ 250 հեկտար դեղձի այգի, այժմ առկա է մոտ 150 տոննա դեղձ, որը այդպես էլ մնում է ծառերի վրա: Հարցին՝ գյուղատնտեսության նախարարությունից կամ մարզպետարանից չե՞ն օգնում գյուղացիներին, Գեղամ Ղազարյանը պատասխանեց. «Ի՞նչ ասեն գյուղատնտեսության նախարարությունից, եթե մթերում չի լինում»: Դիտարկմանը, որ վերամշակողներին արտոնյալ պայմաններով սկսել են վարկեր տալ, որպեսզի մթերումը բնականոն կազմակերպեն, Լենուղի համայնքի ղեկավարն արձագանքեց. «Այ ցավդ տանեմ, մի ժամանակ էլ ասում էին պայմաններ կստեղծենք եւ մի մետր անոռոգելի տարածք չի մնա, բա ջու՞րն ուր է»:
Գեղամ Ղազարյանը նշեց, որ դեղձի բերքից բացի ունեն նաեւ խաղող, սակայն խաղողի մթերումը նորմալ կազմակերպվում է: Armtimes.com-ը կփորձի նաեւ գյուղատնտեսության նախարարությունից պարզաբանում ստանա խնդրի առնչությամբ: