Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նյույորքյան իր ելույթներից մեկի ժամանակ հայտարարել է, թե բոլոր այն երիտասարդ թուրքերը, որոնք գնում են Արևմուտք սովորելու, վերադառնում են որպես կամավոր լրտեսներ, գրում է The Guardian-ը:
Պարբերականը նշում է, որ Թուրքիայի նախագահը նման հայտարարություն է արել, թեև նրա չորս երեխաներից երեքը սովորել են Միացյալ Նահանգների համալսարաններում:
«Նրանք, ովքեր գնում են Արևմուտք սովորելու, վերադառնում են միայն արևմտյան մշակույթով՝ կորցնելով իրենց ինքնությունը: Թուրքիայում նրանցից սպասում են, որպեսզի օգնեն կարգավորել Թուրքիայում եղած խնդիրները, սակայն նրանք վերադառնում են որպես արևմուտքի լրտեսներ», ասել է Էրդողանը:
Նրա դուստրը՝ Էրսան և որդին՝ Բիլալը կրթություն են ստացել Ինդիանայի համալսարանում, մյուս դուստրը՝ Սումայեն մագիստրոսի կոչում է ստացել նույն համալսարանի Հանրային կապերի դպրոցում:
Էրդողանը հանդիպել է Ինդիանայի համալսարանի նախագային, երբ նա 2014-ին Ստամբուլ էր ժամանել և դրանից բացի Էրդողանը և նրա կինը՝ Էմինեն այցելել են Ինդիանայի համալսարան Բլումինգթոնում:
Էրդողանի երկու դուստրերն էլ մուսուլմանական գլխաշոր են կրում և որոշ տեղեկություններ կան, որ նրանք սովորել են արտերկրում, քանի որ մինչև 2010-ը Թուրքիայում որոշ համալսարաններ արգելում էին գլխաշոր կրել: