Սոցփաթեթի ծառայություններից օգտվելու համար նույնականացման քարտը 2018 թ.-ից կդառնա պարտադիր
ՀՀ կառավարության N 915-Ն որոշմամբ սահմանվել է, որ սոցիալական փաթեթի ծառայություններից օգտվելու համար շահառուները 2018 թվականից սկսած անպայման պետք է ունենան նույնականացման քարտ: Այսինքն՝ անձնագրի փոխարեն այդուհետ նրանցից պահանջվելու է նույնականացման:
«Սկսած 2018 թվականի հունվարի 1-ից սոցիալական փաթեթի ծառայություններից (այդ թվում` առողջապահական փաթեթի ծառայությունները) օգտվելու պարտադիր նախապայման է հանդիսանում նույնականացման քարտի առկայությունը»,- մասնավորապես, նշված է կառավարության որոշման մեջ:
Եվ չնայած «Նույնականացման քարտի մասին» օրենքով այդ փաստաթուղթը ստանալը կամավոր է, այս դեպքում այն կդառնա պարտադիր:
ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանը մեր զրույցում պարզաբանեց, որ քաղաքացին կարող է չունենալ նույնականացման քարտ ու նույնիսկ անձնագիր, եւ ոչ ոք դրա համար իրավունք չունի նրան պատասխանատվության ենթարկել, բայց հնարավոր է՝ լինեն ոլորտներ, որտեղ անձի ինքնությունն ու քաղաքացիությունը հավաստող փաստաթուղթի առկայությունը լինի պարտադիր:
«Հայաստանի Հանրապետությունում անձնագրային եւ վիզաների վարչությունն ու անձնագրային ծառայությունները պատասխանատու են անձնագիր եւ նույնականացման քարտ տրամադրելու հետ կապված հարաբերություններում: Օրենսդրական որեւիցե փոփոխությունների կամ ինչ-որ պարտադիր պահանջների մասին այս պահին տեղեկացված չեմ, թե որ բնագավառում կարող է պարտադիր ներկայացվող փաստաթուղթը լինել նույնականացման քարտը: «Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքի համաձայն՝ նույնականացման քարտ ստանալը կամավոր է, բայց միգուցե կլինեն այլ իրավական ակտեր, որտեղ որոշակի ծառայություններ ստանալու կամ ծառայություններից օգտվելու համար պարտադիր պահանջվի նույնականացման քարտ»,- ասաց Մնացական Բիչախչյանը:
Նա հավելեց, որ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքից 2012 թվականին հանվել է այն նորմը, որով վարչական պատասխանատվություն էր նախատեսվում անձը հաստատող փաստաթուղթ չունենալու կամ դրա վավերականության ժամկետը լրացած լինելու համար:
Նույնականացման քարտ ստանալու կամ փոխանակելու համար սահմանված է 3 հազար դրամ պետական տուրք: Վճարից ազատվում են այն անձինք, որոնք 16 տարին լրանալուց հետո երբեւէ չեն ստացել հին նմուշի անձնագիր եւ առաջին անգամ ստանում են նույնականացման քարտ, ինչպես նաեւ աղքատության ընտանեկան նպաստ ստացող ընտանիքի անդամ քաղաքացիները:
Անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետը քաղաքացիներին հիշեցրեց, որ նույնականացման քարտի հետ տրվող ծածկագիրը չպետք է կորցնել, պետք է պահել ապահով տեղում, չհանձնել այլ անձի, հակառակ դեպքում այդ ծածկագիրը չի վերականգնվում, որովհետեւ նման իրավասություն չկա, եւ անհրաժեշտություն է առաջանում ստանալ նույնականացման նոր քարտ: