Ցանկացածիս կարող են բերման ենթարկել մեր գրպանում ատոմային ռումբի կասկածանքով. Փաշինյան
ՀՀ Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում բերման ենթարկվածներին:
Հիշեցնենք, որ հրապարակում պայթուցիկ տեղադրելու կասկածանքով այսօր առավոտյան բերման են ենթարկվել Կարո Եղնուկյանի կինը, նրա երեխաները, ինչպես նաեւ Հայ կանանց ճակատի մի քանի անդամները: Նրանցից այս պահին ազատ են արձակվել Կարո Եղնուկյանի կինը եւ նրա երեխաները:
Բաժնից դուրս գալուց հետո պատգամավորը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին 7 հոգի բերման ենթարկված անձ կա. նրանք են՝ Ռիտա Դանիելյան, Նաիրա Ալեքսանդրյան, Վահագն Ղումաշյան, Անդրանիկ Պողոսյան, Գոհար Մարտիրոսյան եւ Գեղեցիկ Տոնոյան:
«Ես դիրքորոշում արտահայտեցի ոստիկանության բաժնի ղեկավարությանը, որ թռուցիկներ բաժանելու համար քաղաքացիներին բերման ենթարկելը չի տեղավորվում Հայաստանի օրենսդրության շրջանակներում, որովհետեւ մարդիկ կարող ենք թռուցիկներ բաժանել, իրենց խնդիրները բարձրաձայնել: Ինձ պարզաբանվեց, որ քաղաքացիները բերման են ենթարկվել ոչ թե թռուցիկներ բաժանելու համար, այլ՝ ահազանգ է եղել կամ օպերատիվ տեղեկություն ինքնաշեն պայթուցիկ սարք տեղադրելու եւ օգտագործելու վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ, բերման ենթարկվածներից եւ ոչ մեկի մոտ որեւէ արգելված իր չի հայտնաբերվել: Պատգամավորի կարծիքով չի էլ հայտնաբերվի: «Իհարկե, կան մի քանի քաղաքացիներ, որոնք զննության չեն ենթարկվել, բայց կարծում եմ ակնհայտ է, որ նրանց մոտ պայթուցիկ չկա»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց Նիկոլ Փաշինյանը: Նա լրագրողներին ցույց տվեց այն թռուցիկները, որոնք այսօր առավոտյան բաժանել են Եղնուկյանները, ապա ասաց, որ դրանք բաժանելիս ոմանք կրել են ինչ-որ տարբերանշան, որի վրա գրված էր «Սասան ծռեր», կամ վերջիններիս պատկերներով շապիկ:
Մեր հարցին, թե ինչո՞ւ մյուս բերման ենթարկվածներն ազատ չեն արձակվում, արդյո՞ք պատճառն այն է, որ նրանք հրաժարվում են զննությունից, պատգամավորն ասաց, որ նրանց փաստաբանների ներկայությամբ քննչական ինչ-որ գործողություններ են ընթանում: «Ինձ պարզաբանեցին, որ այդ մարդիկ ցանկացած պահի կարող են դուրս գալ, պարզապես բացատրություն են տալիս, այդ գործընթացն ավարտելուց հետո կարող են հեռանալ»: Փաշինյանն ասաց, որ դատապարտում է նման գործողությունը:
«Ցանկացածիս էլ կարող են բերման ենթարկել կասկածանքով, որ մեր գրպանում ասենք ատոմային ռումբ կա, զննությամբ չի հայտնաբերվի, հետո ազատ կարձակեն: Ես կարծում եմ, որ խնդիր են լուծում, որ այս երեք ժամն այդ մարդիկ այստեղ լինել, ոչ թե՝ Հանրապետության հրապարակում կամ մարզահամերգային համալիրի շրջակայքում»,- ասաց ԱԺ «ԵԼՔ» խմբակցության ղեկավարը:
Մյուս հարցին, թե բաժնում բերման ենթարկվածների նկատմամբ բռնություն գործադրվե՞լ է, պատգամավորը ասաց, որ բերման ենթարկվածները նման տեղեկություն չեն հայտնել, ասել են, որ վնասվածքներ չունեն, բողոք՝ նույնպես: «Մեկ-երկու դեպք է եղել, երբ բերման ենթարկվածներին, համենայնդեպս պատշաճ ձեւով ոստիկանության ներկայացուցիչները չէին ներկայացել: Մոտեցել էին քաղաքացիական հագուստով անձինք եւ ասել, որ պետք է գնանք բաժին, վկայական ցույց չէին տվել: Ես այդ հարցը բարձրացրի բաժնի պետի առաջ: Ոստիկանները թող պատշաճ ներկայանան, նամանավանդ երբ իրավիճակն այնպիսին չէ, որ իրենք պայթուցիկը հիմա պայթեցնում են...Թող վկայականով ներկայանան, որ քաղաքացին հստակ համոզված լինի, թե ում հետ գործ ունի»,- ասաց պատգամավորը:
Դիտարկմանը, որ նախապես բերման ենթարկվածներին ասել են, որ արտոնված չէ իրենց հավաքը եւ իրավուք չունեին այդպես ակցիա իրականացնել, Փաշինյանն ասաց, որ ինքն այդպիսի բան չի լսել: «Ասում էին, որ իրենց չի պարզաբանվել, թե ինչի համար են իրենց բերման ենթարկել:
Ես նաեւ պարզաբանեցի՝ այդ թվում բերման ենթարկվածների ներկայությամբ, որ «Հավաքների ազատության մասին» օրենքով քաղաքացիներն ազատ են իրականացնելու որեւէ ակցիա, եթե դա մինչեւ 100 հոգու մասնակցությամբ է, այսինքն՝ իրազեկում չի պահանջում: Եթե նույնիսկ 100 հոգուց ավելի է որոշ դեպքերում օրենքը նաեւ նման հնարավորություն տալիս է: Ավելին, եթե հավաքը իր բնույթով խաղաղ է՝ անկախ իրազեկման ընթացակարգերի պահպանությունից, այն համարվում է օրինական: Այնպես, որ չի կարելի մարդկանց բերման ենթարկել հավաք անցկացնելու մեղադրանքով: Հայաստանի Հանրապետությունում նման մեղադրանք գոյություն ունենալ չի կարող»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը: