Երեւանում կցուցադրվի գերմանացի ռեժիսորի ֆիլմն Արցախի մասին
Երեւանում կցուցադրվի գերմանացի ռեժիսոր Յանա Ռիխտերի ֆիլմն արցախյան պատերազմից հետո բնակիչների կյանքի մասին: Այս մասին armtimes.com-ին տեղեկացրին «Շարմ հոլդինգից»: Այն կոչվում է «Պատերազմի հետքերը»: Կցուցադրվի «Կինոպարկ» կինոթատրոնում սեպտեմբերի 19-ին՝ ժամը 18:00-ին:
Ֆիլմը պատմում է Զուար եւ Հավսաթաղ գյուղերում ապրող մարդկանց առօրյա կյանքի եւ կենցաղի պատմությունը: Ծովակը գյուղի դպրոցի տնօրենն է, միաժամանակ դասավանդում է մաթեմատիկա եւ ֆիզիկա: Նա իր ընտանիքի հետ ապրում է Զուար գյուղում: Սայաթը պրոֆեսիոնալ պարող է, սակայն ներկա պահին նա Հավսաթաղի գյուղապետն է, որտեղ եւ ապրում է իր ընտանիքի հետ միասին: Նկարահանմանը մասնակցել են արցախցիներ, որոնք ծնվել ու մեծացել են Արցախում, որոնք եկել ու ապրում են այնտեղ եւ կապել են իրենց ճակատագիրը այս հողի հետ: Գյուղերը գտնվում են մի երկրում, որը «գոյություն չունի»:
Ֆիլմը նկարահանվել է մոտ 10 տարի առաջ այն վայրերում, ուր դեռ թարմ էին պատերազմի հետքերը: Ավերակների միջով մեքենա վարելիս հաճախ նկատվում էին նշաններ, որոնց վրա գրված էր «Անցումն արգելված է. պայթյունի վտանգ կա»: Այնուամենայնիվ, Արցախն այն երկիրը չէ, որտեղ կյանքը կանգ է առել. երկիրն ապրում է: Ստեփանակերտի՝ մասամբ ավերված տների կողքին բացվել է բալետի դպրոց: Ամենուրեք տեսանելի են մեծ ու փոքր ձեռնարկություններ, ինչպիսիք են հացի արտադրամասերը, դարբնոցները, կահույքի գործարանը, գորգագործական գործարանը եւ կոշկեղենի արտադրամասը: Մարդիկ ուսումնասիրում են տարբեր ոլորտներ, աշխատում եւ կառուցում են իրենց երկիրը: Նրանք կարողանում են իրենց համար նոր կյանք ստեղծել այն երկրում, որը «գոյություն չունի»: Արցախի ժողովրդի ուժը, դիմադրությունը, էներգիան տպավորում են ամեն օր, կրկին ու կրկին:
Ֆիլմի հիմնական նպատակն է ցույց տալ, որ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է կառուցել եւ ապրել իր հողի վրա հույսով, որ 20 տարուց ավելի տեւող զինադադարը մի օր կվերածվի իրական խաղաղության պայմանագրի: Պատերազմը կդադարի, եւ աշխարհը կտեսնի, որ երկիրը գոյություն ունի:
«Պատերազմի հետքերը» ֆիլմը Studio DS, Richter Production, Nur Film Group ընկերությունների համատեղ արտադրանքն է: Մասնակցել է մի շարք միջազգային փառատոներին ու մրցանակներ շահել: Ցուցադրվելու է նաեւ Արցախում: