«Խավարում»-ն արգելելուց առաջ մշակույթի նախարարությունը ինքն էր ազդարարել դրա բացման մասին
Երեւանում Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի՝ բոլշեւիկյան բռնատիրության զոհերին նվիրված «Խավարում» ցուցադրության դադարեցումից, եւ դրա շուրջ առաջացած հանրային դժգոհությունից հետո թանգարանի ղեկավարությունն ու մշակույթի նախարարը հանդիպելու, առաջացած խնդիրները պարզաբանելու հնարավորություն չեն ունեցել:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի փոխտնօրեն Անի Եղիազարյանը: Նա նշեց, որ տնօրեն Նարինե Թուխիկյանն այժմ երկրում չէ, իսկ դրանից առաջ էլ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն էր արձակուրդում:
Այսօր լրագրողների հետ զրույցում Արմեն Ամիրյանն ասել էր, որ նախապես, ինչպես կարգն է, ցուցադրությունը համաձայնեցված չի եղել նախարարության հետ՝ միեւնույն ժամանակ ընդգրկելով, որ միջոցառման բովանդակության հետ կապված որեւէ խնդիր ու անհամաձայնություն չկա:
«Պիտի ասեմ, որ նախորդ օրը բոլոր հարցազրույցներում տնօրենին այդ հարցը տրվել է եւ նա շատ հստակ պատասխանել է, որ մենք միջնաժամկետ ծրագրով պարտադիր ներկայացնում ենք անելիքները: Այսինքն՝ մենք չենք կարող չներկայացված միջոցառում իրականացնել»,- ասաց Անի Եղիազարյանը:
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ «Խավարում» ցուցադրության բացման մասին տեղեկատվություն է տարածել նաեւ մշակույթի նախարարությունը.
«Մինչեւ ցուցադրության բացումը մենք մամուլի հաղորդագրություն ենք ուղարկել ինչպես զանգվածային լրատվության միջոցներին՝ տեղեկացնելու, որ օգոստոսի չորսին լինելու է բացումը, այդպես նաեւ նախարարության լրատվական բաժնին ենք ուղարկել, որը նրանք տեղադրել են իրենց ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում»:
Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի փոխտնօրենն անդրադարձավ նաեւ Արմեն Ամիրյանի այն հայտարարությանը, թե ինքը խնդրո առարկա ցուցադրության մասին տեղեկացել է կիսամյակի հաշվետվության ժամանակ, այսինքն՝ բացումից մոտավորապես մեկ շաբաթ հետո:
«Սովորաբար, միջնաժամկետ ծրագիրը երկու ձեւաչափով է ուղարկվում՝ երեք տարվա կանխատեսումով, այսինքն՝ երեք տարի առաջ նշում է, թե առաջիկա երեք տարին ինչ է  նախատեսվում, իսկ հետո՝ ավելի ճշգրտված՝ յուրաքանչյուր տարվա համար: Այսինքն՝ դեռ տարեսկզբին, երբ որ ֆինանսավորման բյուջետային հաստատումը պիտի լինի, ամբողջ տարեկան միջնաժամկետային ծրագիրը ներկայացվում է: Այսինքն՝ այնպես չէ, որ այսօր միջնաժամկետ ես ներկայացնում, հաջորդ օրը՝ ցուցադրություն: Ուրիշ բան, եթե նախարարն ուշ է նայել դա»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Նա նաեւ նշեց, որ այդուհանդերձ, տեղի է ունեցել ցուցադրության խորագրի փոփոխություն: Ի սկզբանե նախատեսված էր, որ ցուցադրությունը կկոչվի «Թումանյանի զավակների ճակատագիրը», բայց ստեղծագործական պրոցեսի ընթացքում որոշվել է այն փոխարինել «Խավարում»-ով:
Արմեն Ամիրյանը նշել էր որ համապատասխան վարչության հետ անհրաժեշտ ձեւակերպումներից հետո կարող է վերականգնվել ցուցադրութունը: Անի Եղիազարյանն ասաց, որ եթե խոսքը զուտ խորագրին է վերաբերում, իրենք դեմ չեն այն փոխել: Փոխտնօրենը նաեւ նշեց, որ միջոցառման բովանդակությունը պահպանելով խորագիրը փոխելը ընդունված պրակտիկա է: