Տարոն Մարգարյանի բարեկամուհու առեղծվածային նշանակումը մանկապարտեզի ղեկավարի պաշտոնում
Մամուլում եւ հասարակական տարբեր շրջանակների մոտ միշտ էլ կածիք կա, որ պետական կառույցների ենթակայության տակ գործող հաստատություններում պաշտոն ստանալը պայմանավորվում է խնամի-բարեկամ-ծանոթ սկզբունքով: Երեւանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գործող թիվ 57 մանկապարտեզ հիմնարկի ղեկավարի պաշտոնում նշանակումը՝ դեռեւս  2011 թվականին, նույն այդ տրամաբանության մեջ է:
Armtimes.com-ին հայտնի դարձավ, որ թիվ 57 մանկապարտեզի-հիմնարկ ղեկավար Մարգարիտա Հովհաննիսյանը եւս օգտվել է այդ հանգամանքից: Երեւանի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքի համաձայն, Հովհաննիսյանը 2011 թվականին այդ մանկապարտեզի-հիմնարկի ղեկավար է նշանակվել է, իսկ մինչ այդ՝ 2010 թվականին, աշխատել է «Ավանի մանկապարտեզներ» ՀՈԱԿ-ի համար 54 մանկապարտեզ-հիմնարկում, որպես դաստիարակ: Ընդամենը մեկ տարի անց, Մարգարիտա Հովհաննիսյանը, համաձայն կրկին քաղաքապետարանի կայքի, նշանակվել է «Ավանի մանկապարտեզներ» ՀՈԱԿ-ի համար 57 մանկապարտեզ-հիմնարկի ղեկավար: Երբ վերջինս նշանակվել է այդ պաշտոնում, նույն տարում էլ ընդունվել է Խ.Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի «Նախադպրոցական մանկավարժություն և հոգեբանություն» ֆակուլտետը, ավարտելով՝ ստացել մանկավարժի և հոգեբանի որակավորում: Այսինքն՝ բարձրագույն կրթություն է սկսել ստանալ նույն այն ժամանակահատվածում, երբ պաշտոնի է անցել:
Մեզ հայտնի դարձավ նաեւ, որ Մարգարիտա Հովհաննիսյանը Երեւանի գործող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի մորաքրոջ աղջիկն է: Նշանակման ժամանակահատվածում Տարոն Մարգարյանը Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալն էր:
Երեւանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գեւորգյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք Տարոն Մարգարյանի որոշումով է նա նշանակվել մանկապարտեզի տնօրեն: Արթուր Գեւորգյանը հայտնեց, որ թիվ 57 մանկապարտեզ-հիմնարկը ընդգրկված է «Ավանի մանկապարտեզներ» ՀՈԱԿ-ի կազմում ի թիվս 7 այլ մանկապարտեզ-հիմնարկների, որոնց ղեկավարներին եւ մնացած բոլոր աշխատողներին նշանակում եւ ազատում է ՀՈԱԿ-ի տնօրենը: «2006 թվականին ստեղծվել է «Ավանի մանկապարտեզներ» ՀՈԱԿ-ը, որի մեջ մտնում են Ավանի թվով 7 մանկապարտեզներ-հիմնարկները: ՀՈԱԿ-ի տնօրենն է Լուսինե Պողոսյանը»,- ասաց Արթուր Գեւորգյանը:
Հարցին՝ ճի՞շտ է, որ Մարգարիտա Հովհաննիսյանը Տարոն Մարգարյանի բարեկամուհին է, քաղաքապետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետը պատասխանեց, որ նման տեղեկություն իրեն հայտնի չէ:
Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ-ի նախընտրական քարոզչության համար բացված loveyerevan.am կայքի փոխանցմամբ էլ՝ ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Լուսինե Պողոսյանն այդ պաշտոնին նշանակվել է 2011 թվականին, իսկ 2007 թվականից ՀՀԿ-ի շարքերում է: Լուսինե Պողոսյանը եղել է նաեւ ավագանու թեկնածու:
Ստացվում է, որ բացի Լուսինե Պողոսյանի նշանակումից, նույն տարում Տարոն Մարգարյանի բարեկամուհին էլ է պաշտոնի անցել: