Հայ-թուրքական սահմանը բացելու մասին խոսք լինել չի կարող. Էգեմեն Բաղըշ
Հայ-թուրքական սահմանը բացելու մասին չի կարող խոսք լինել, հայտարարել է Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախկին նախարար Էգեմեն Բաղըշը՝ ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալության համար մեկնաբանելով Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային համաձայնագրին Թուրքիայի միանալու հնարավորության հարցը:
Բաղըշն ընդգծել է, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը ռազմավարական գործընկերներ են: «Թուրքիան երբեւէ չի ձեռնարկի քայլեր, որոնք կհակասեն Ադրբեջանի շահերին»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեքչին հայտնել էր, որ Թուրքիան կարող է ընթացիկ տարում մաքսային համաձայնագրին միանալու վերաբերյալ բանակցություններ սկսել ԵԱՏՄ հետ: Զեյբեքչին հավելել էր, որ Թուրքիան բանակցությունների առաջարկ է ստացել ռուսական կողմից եւ մեծ ցանկություն ունի համագործակցել ԵԱՏՄ-ի հետ՝ չվնասելով Եվրամիության հետ ունեցած մաքսային համագործակցությանը:
Զեյբեկչին նաեւ շեշտել էր, որ բարեկամ Ռուսաստանին իրենք ընկալում են ոչ թե որպես մրցակից, այլ գործընկեր, որի հետ իրենք լրացնում են միմյանց: