Հայաստանում Яндекс եւ Uber ընկերությունները միավորում են իրենց ծառայությունները
Հայաստանում, Ռուսաստանում, Ադրբեջանում, Վրաստանում, Բելառուսում եւ Ղազախստանում ռուսական Яндекс եւ ամերիկյան Uber ընկերությունները համաձայնագիր են կնքել տաքսու առցանց պատվերի բիզնեսը եւ ծառայությունները միավորելու մասին:
Ինչպես հայտնում է ria.ru-ն, վկայակոչելով տարածված մամուլի հաղորդագրությունը, «Яндекс.Такси»-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանի խոսքով՝ ծառայությունների միավորումից հետո օգտատերերի համար շարունակելու են հասանելի մնալ երկու հավելվածները՝ «Яндекс.Такси»-ն եւ Uber-ը:
Նշվում է, որ համատեղ ընկերության ստեղծման գործարքը հավանության են արժանացրել Яндекс եւ Uber ընկերությունների տնօրենների խորհուրդները: Այժմ այն պետք է համաձայնեցվի կարգավորող մարմինների հետ, իսկ գործարքը նախատեսվում է ավարտին հասցնել այս տարվա չորրորդ եռամսյակում:
Uber-ը նոր ընկերությունում ներդնելու է 225 միլիոն դոլար, իսկ Яндекс-ը՝ 100 միլիոն: Ստեղծվող ընկերությունը կողմերը գնահատում են 3,725 միլիարդ դոլար: Գործարքի ավարտից հետո ընկերության 59,3 տոկոսը պատկանելու է Яндекс-ին, 36,6 տոկոսը՝ Uber-ին, իսկ 4,1 տոկոսը՝ աշխատակիցներին: Նոր ընկերությունը կգլխավորի «Яндекс. Такси»-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը:
Հաղորդվում է, որ վարորդները կանցնեն միասնական տեխնոլոգիական հարթակի, ինչը թույլ կտա մեծացնել պատվերների իրականացման համար հասանելի մեքենաների թիվը, կրճատել պատվերի ընդունման ժամանակը եւ ընդհանուր առմամբ բարձրացնել ծառայության հասանելիությունը: