Գյումրու հասարակական տրանսպորտի ոլորտում հետաքրքիր զարգացումներ են տեղի ունենում: 40 համարի ավտոբուսի երթուղին սպասարկող «Նյու Սիթի Տրանս» ՍՊԸ-ն դիմում է ներկայացրել քաղաքապետարան եւ տեղեկացրել, որ տեխնիկական խնդիրների պատճառով հրաժարվում է սպասարկել մրցույթով շահած երթուղին:
2013 թվականի նոյեմբերին 40 համարի երթուղին համալրվել էր չինական վեց ավտոբուսներով, որոնք այժմ, ըստ քաղաքապետարանի տրանսպորտի բաժնի պետ Արտյոմ Սարգսյանի, շարքից դուրս են եկել:
«Միանգամից խափանվել են 40 համարի երթուղին սպասարկող հինգ ավտոբուսների շարժիչները: Սպասարկող ընկերությունը «Նյու Սիթի Տրանս» ՍՊԸ-ն է, որը դիմում է ներկայացրել ծառայությունները դադարեցնելու վերաբերյալ, քանի որ բացատրում է՝ չի կարող մեքենաները վերանորոգել»,-armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց Սարգսյանը:
45 օրվա ընթացքում քաղաքապետարանը ՍՊԸ-ի դիմումը կվավերականացնի, որից հետո Գյումրու կենտրոնը Անի թաղամասին միացնող հատվածում երթեւեկություն կիրականացնի միայն 22 համարի միկրոավտոբուսը: Պարզվում է, որ 40 համարի ավտոբուսները գծից հանվում են միայն այն պատճառով, որ ավարտվել է չինական այն ընկերության երաշխիքի ժամկետը, որը տրամադրել էր ավտոբուսները:
«Չինական կազմակերպությունը, որը տրամադրել էր ավտոբուսները, նաեւ մինչեւ 2016 թվականը երաշխիք էր տվել սպասարկել ավտոբուսների տեխնիկական հարցերը, հիմա այդ գարանտիան լրացել է, շարժիչների հետ խնդիրներ կան, արդեն դժվար է սպասարկելը»,-ասում է Գյումրու քաղաքապետարանի պատասխանատուն:
Հետաքրքիրն այն է, որ «Նյու Սիթի Տրանս» ՍՊԸ-ն մենաշնորհային գծատեր է: Այս ընկերությունն է սպասարկում Գյումրու ամենաեկամտաբեր երթուղիները: Թիվ 40 համարի երթուղուց զատ, նրա տրամադրության տակ են նաեւ 1 համարի ավտոբուսի եւ 22 համարի միկրոավտոբուսի գծերը:
Ստացվում է, որ «Նյու Սիթի Տրանս» ՍՊԸ-ի համար աննշան փոփոխություն է լինելու, քանի որ նա մենաշնորհային դիրք է զբաղեցնում այս երթուղում:
Մամուլի հրապարակումների համաձայն՝ այն պատահական մարդու չի պատկանում, թեեւ պետռեգիստրում գրանցված է Աշոտ Հակոբյան անվամբ, բայց ՍՊԸ-ի հետեւում քաղաքային իշխանության մերձավորներն են կանգնած: Ըստ այդմ էլ, եթե չկա չինական ընկերության անվճար տեխսպասարկումը, ապա լավագույն առիթ է, որ հրաժարվեն ծախսատար չինական ավտոբուսներից եւ շահույթ ապահվեն միայն միկրոավտոբուսների միջոցով:
Չի բացառվում նաեւ, որ այս ավտոբուսները շահագործվեցին,որ ժամանակին «խփեին» 22 համարի միկրոավտոբուսի գործին, քանի որ այն ժամանակ այդ գիծը պատկանում էր Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին: Հիմա, երբ 22-ն էլ նրանը չէ, չկա նաեւ 40 համարի ավտոբուս ունենալու անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով՝ մենաշնորհային դիրք զբաղեցնող «Նյու Սիթի Տրանս» ՍՊԸ-ին, նշենք, որ այն տրանսպորտի պետական տեսչության կողմից տույժի էր ենթարկվել՝ ճանապարհային թերթիկի բացակայությամբ ուղեւորափոխադրում էր իրականացրել: