ԼՂ-ում նոր պատերազմ հնարավոր չէ՝ Բաքուն և Երևանն ազդեցության նույն գոտում են. Բորիս Մեժուև
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմը հակամարտության ներկա փուլում քիչ հավանական է, համոզված է քաղաքագետ Բորիս Մեժուեւը:
«Ռուսաստանի հեղինակությունը նշանակալի է, եւ Մոսկվան կարողանում է ազդել երկու կողմերի վրա: Ու թեեւ, Ադրբեջանի մասին երբեմն հակառակն է ասվում, սակայն Բաքուն եւ Երեւանն ազդեցության նույն գոտում են: Եվ դա միակ պատճառն է, թե ինչու կոնֆլիկտը պատերազմի չի վերածվի: Թեեւ կա եւս մեկ պատճառ: Բաքվի բոլոր հնարավոր տարածաշրջանային գործընկերները եւս այժմ Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտ չեն ցանկանա՝ սեփական շահերից ելնելով: Նույնիսկ Թուրքիային հիմա Ռուսաստանի հետ էսկալացիան հետաքրքիր չէ»,-  ասել է քաղաքագետը:
Մեժուեւը նաեւ նշել է, որ եթե հիմա ԱՄՆ նախագահ լիներ Հիլարի Քլինթոնը, բոլորովին այլ իրավիճակ կլիներ: Միայն Ռուսաստանին վնասելու համար ԱՄՆ-ն կաջակցեր Ադրբեջանին, եւ բացառված չէ, որ նույնիսկ զինամթերքով: Եվ Թուրքիան կխաղարկվեր որպես Մոսկվայի տարածաշրջանային թշնամի՝ բոլոր հնարավոր հետեւանքներով: