Արդեն իսկ լրացել է կառավարության որոշմամբ սահմանված եռամսյա ժամկետը, որի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած միջգերատեսչական հանձնաժողովը պետք է սահմանամերձ համայնքներում համակարգման ենթակա հարցերի լուծման վերաբերյալ ներկայացներ առաջարկներ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստվում է սահմանամերձ համայնքներում դպրոցների եւ մանկապարտեզների դիմաց կառուցել պատնեշներ, ինչպես նաեւ թաքստոցներ` հակառակորդի հրետակոծությունից պատսպարվելու համար: Բացի այդ, նպատակ կար սահմանամերձ համայնքներում իրադրությունը սրվելու դեպքում բնակիչներին տրամադրել զենք, որպեսզի նրանք իրականացնեն պահակային ծառայություն:
Այս մասին նշված էր վարչապետի` փետրվարի 13-ի համապատասխան որոշման մեջ, եւ ըստ այդ որոշման էլ ստեղծվել էր միջգերատեսչական հանձնաժողով:
Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեցինք հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքների մասին:
«Հանձնաժողովը, որի ղեկավարը պաշտպանության նախարարն է, հսկայական աշխատանք է կատարել: Վերջերս Տավուշի մարզում տեղի ունեցավ հանդիպում` գերագույն գլխավոր հրամանատարի մասնակցությամբ: Հսկայական նախագծեր որոշված է այնտեղ իրականացնել, որոնցից ահագին բան արդեն արված է: Դրանք վերաբերում են ե´ւ դպրոցների, ե´ւ մանկապարտեզների անվտանգության հարցերին` պատնեշների կառուցում եւ այլն, ինչպես նաեւ դպրոցներին տարբեր տեսակի աջակցություններ տրամադրելուն` նյութական եւ ուսումնաօժանդակ ձեռնարկների տեսքով: Նախագծեր կան հատկապես ճանապարհաշինարարության վերաբերյալ: Դա ինչպես անվտանգային նշանակություն ունի, այնպես էլ կոմունիկացիոն անվտանգային նշանակություն: Այսինքն` նորմալ ճանապարհները շատ կարեւոր են այդ հատվածում: Այնպես որ, այստեղ միանշանակ գործ կա կատարած եւ շատ գործ կա կատարվելիք: Հետեւողականորեն առաջ են ընթանում: Առնվազն երկու-երեք նիստ միայն վերջին երկու-երեք ամսում ես եմ հիշում, որ նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել անմիջապես տեղում»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ավելի հստակ տեղեկություններ` առանձին գյուղերի, կրթական հաստատությունների կամ սահմանված ժամանակացույցի վերաբերյալ, նախարարի խոսնակը չտրամադրեց:
«Չեմ կարող ասել` որ գյուղում ինչ կլինի: Ես կարծում եմ, որ ավելի կոնկրետ ինչ-որ առումով կարող են ասել տեղական ինքնակառավարման մարմինները: Հնարավոր է`ինչ-որ բաներ էլ դիտմամբ չասեն: Ըստ էության` ամեն գերատեսչություն ունի իր պատասխանատվության բաժինը` ծախսային մասով, վերահսկիչ մասով, կոնկրետ աշխատանքներ իրականացնելու մասով»,- նշեց նա, ապա հավելեց. «Իհարկ, կա պլան-ժամանակացույց, որի համաձայն շատ ու շատ աշխատանքներ արդեն ընթանում են, որոշ բաներ արդեն ավարտված են, առաջիկայում էլ շատ բաներ կիմանաք, որ արդեն ավարտվում են»:
Սահմանամերձ համայնքներում բնակիչերին զենք բաժանելու ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի վերաբերյալ էլ, եթե դրանք եղել են, Հովհաննիսյանը ոչինչ չասաց: