Բա ո՞ւր են ռուսաստանաբնակ հայ գործարարների ներդրումները
Մեր տնտեսության մեջ օտարերկրյա ներդրումների վերաբերյալ երեկ հրապարակված պաշտոնական ցուցանիշները առանց չափազանցության փշաքաղեցնող են: Ու ոչ միայն թվաբանական առումով, այլ, կարելի է ասել «աշխարհաքաղաքական»:
Թվաբանական իմաստով ներդրումները նվազել են, մեղմ ասած շեշտակի: Օտարերկրյա ներդրումների զուտ ներհոսքը այս տարվա առաջին եռամսյակում կազմել է մինուս 7.5 միլիարդ դրամ: Սա նշանակում է, որ այդ ընթացքում իրականացված ներդրումները ավելի քիչ են եղել, քան օտարերկրյա ներդրողների կողմից գումարների դուրսբերումը: Անցած տարվա նույն ժամանակահատվածում զուտ ներհոսքը դրական էր` 1.7 միլիարդ դրամ: Սա նշանակում է որ այս ընթացքում Հայաստանից ավելի շատ ներդրումների արտահոսք է եղել, քան ներհոսք: Բայց խնդիրը միայն թվաբանությունը չէ:
Առանձնակի ուշադրության է արժանի Ռուսաստանից եկած ներդրումների դինամիկան: Այս տարվա առաջին եռամսյակում ներդրումների զուտ ներհոսքը Ռուսաստանից դրական է` 1.6 միլիարդ դրամ: Սակայն անցած տարվա համեմատ այն նվազել է մոտ 8 անգամ` 12.7 միլիարդից հասնելով 1.6 միլիարդ դրամի: Սա վատ, շատ վատ ցուցանիշ է: Խնդիրն այն է, որ անցած տարվա սեպտեմբերից հետո, երբ ՀՀ վարչապետ նշանակվեց Կարեն Կարապետյանը, մեր տնտեսության զարգացման հիմնական «գեներատորը» դիտարկվում է օտարերկրյա ներդրումների մեծ ծավալը: Եւ առաջին հերթին այդ ներդրումները ակնկալվում էին հենց Ռուսաստանից:
Այս տարվա հունվարի 25-ին, երբ Կարեն Կարապետյանը պաշտոնական այցով մեկնեց Մոսկվա, հանդիպում կազմակերպվեց ռուսաստանաբնակ հայ գործարարների հետ: Հանդիպումից հետո ռուսաստանաբնակ գործարարները հայտարարություն տարածեցին, որը ընթերցելիս դժվարությամբ էր հնարավոր զսպել երջանկության արցունքները:
Հայտարարության տեքստը հետեւյալն էր.
«Մենք, Ռուսաստանի Դաշնության հայկական սփյուռքի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներս,
- շահագրգռված լինելով Հայաստանի Հանրապետությունում սոցիալ-տնտեսական դրության բարելավման և մեր պատմական հայրենիքում առաջընթացի ապահովման գործում,
- արտահայտելով մեր ընդհանուր ձգտումը և ցանկությունը՝ միասին ուղղելու մեր եռանդը, գիտելիքները, ռեսուրսները և փորձը Հայաստանում կայուն տնտեսական աճի ապահովմանը՝ արտաքին և ներքին խնդիրներին ու մարտահրավերներին համապատասխան,
- ծանոթանալով ՀՀ կառավարության 100 օրվա գործունեությանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունում երկարաժամկետ բարեփոխումներ իրագործելու նրա պլաններին և ծրագրերին.
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ ԵՆՔ
1. Լիակատար աջակցություն ենք հայտնում Նախագահ Ս.Սարգսյանի և վարչապետ Կ.Կարապետյանի գլխավորությամբ երկրի ղեկավարության կողմից ձեռնարկվող ջանքերին, որոնք ուղղված են Հայաստանում խորը բարեփոխումներ անցկացնելուն՝ հենվելով ողջ հայության ներուժի վրա:
2. Կիսում ենք նշյալ բարեփոխումների նպատակներն ու խնդիրները, որոնց արդյունքում Հայաստանը կվերածվի ապահով, արդար, արդիական, բարձր ինտելեկտուալ և դինամիկ զարգացող պետության:
3. Հիմնվելով համայն հայության համերաշխության սկզբունքների և գործընկերության ոգու վրա, մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում ուժերի ներածին չափով մասնակցելու ՀՀ կառավարության հետ համատեղ նախաձեռնություններին և բիզնես ծրագրերին
Հուզիչ է, չէ՞: Բայց հանկարծ հրապարակվում են պաշտոնական տվյալներ, եւ պարզ է դառնում, որ հենց հայտարարությունից հետո ՌԴ-ից եկած ներդրումները նվազում են 8 անգամ: Իհարկե, կարելի է պնդել, որ ներդրումների մասին խոստումները չէին կարող այդքան արագ իրականանալ: Բայց կարող էինք չէ՞ ակնկալել, որ Ռուսաստանից եկած ներդրումների ծավալները անցած տարվա համեմատ գոնե մի քիչ, շատ քիչ կավելանային: Լավ, կամ գոնե չէին պակասի: Լավ, ջհանդամը` գոնե մի քիչ կնվազեին, ասենք մի 10 տոկոսով կամ 30 տոկոսով... Բայց նվազել են 8 անգամ:
Ուստի կարող ենք արձանագրել, որ «Ռուսաստանաբնակ հայ գործարարները» հերթական անգամ «ձեւեր թափեցին»: Հիշեցնենք, որ 2008 թվականին ռուսաստանաբնակ մի շարք հայ գործարարներ էլի նմանատիպ հայտարարություն տարածեցին ու նույնիսկ կոնկրետ ներդրումների չափեր նշեցին, ընդհանուրը շուրջ կես միլիարդ դոլարի: Մինչեւ հիմա սպասում ենք այդ ներդրումներին: