ՎՏԲ բանկը Տիգրան Ուրիխանյանին 90 միլիոն դրամի վարկ է ներել. Անի Հովհաննիսյանի փաստաբան
Տարեմուտին Սերժ Սարգսյանի տված խոստումը, թե որեւէ լրագրող չի հետապնդվելու, իրականությանը չեն համապատասխանում: Լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Analitik.am կայքի խմբագիր Անի Հովհաննիսյանի փաստաբան Լիպարիտ Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ կոնկրետ իր պաշտպանյալը հետապնդվում է:
Պաշտպանի խոսքով՝ նա համարձակություն է ունեցել բարձրաձայնել ՎՏԲ ռուսական բանկի եւ դրանում ադրբեջանական կապիտալի մասին, ինչի համար այսօր անազատութան մեջ է:
Լիպարիտ Սիմոնյանը հիշեցրեց, որ սկզբում Անի Հովհաննիսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանից եւ ոստիկանության գնդապետ Կարեն Բաբակեխյանից շորթումներ կատարելու համար: «Բայց իրականում Ուրիխանյանն ինքն էր ցանկացել համագործակցել կայքի հետ՝ բանկում ադրբեջանական կապիտալի վերաբերյալ նյութեր ներկայացնելով: Անիի հետ հանդիպումից հետո նա հայտարարել էր, որ խնդրի մասին պետք է խոսի նաեւ Ազգային ժողովում: Սակայն մենք հետո իմանում ենք, որ Տիգրան Ուրիխանյանին նշված բանկում 90 միլիոն դրամի վարկը ներվել է: Նախաքննական մարմինը, սակայն մերժել է հարցի առնչությամբ տվյալներ տրամադրել, ինչից հիմնավոր կասկածներ են ծագում, որ վարկը նրան ներվել է Անի Հովհաննիսյանի դեմ հայց ներկայացնելու համար»,- ընդգծեց պաշտպանը:
Լիպարիտ Սիմոնյանը հիշեցրեց նաեւ, որ Analitik.am կայքի խմբագրի նկատմամբ ՎՏԲ բանկի մեղադրանքի հիմքում դրված է միայն այն հանգամանքը, որ Անիի հետ որեւէ կապ չունեցող մարդիկ շորթման մասին ցուցմունք են տվել:
«Ամեն դեպքում, այս պահի դրությամբ գործն ուղարկվել է Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան, սակայն դեռ դատական նիստ նշանակված չէ: Կարծում եմ՝ այս ամսվա ընթացքում առաջին նիստը կլինի: Գործը Կենտրոնի դատարանում է՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի վարույթում»,-տեղեկացրեց փաստաբանը:
Լրագրողներից մեկի հարցին՝ ինչ հիմքերով են, ի վերջո Անի Հովհաննիսյանին կալանքի տակ պահում, Լիպարիտ Սիմոնյանը պատասխանեց՝ առանց որեւէ հիմնավորման: Նա նաեւ շեշտեց, որ կայքը հիմա էլ շարունակում է աշխատել եւ հրապարակումներ կատարել ՎՏԲ բանկի եւ դրանում ադրբեջանական կապիտալի վերաբերյալ: Ընդ որում, այդ հրապարակումներում, ըստ պաշտպանի, վիրավորական կամ պատիվը նսեմացնող տարրեր չկան, այլ՝ զուտ ճշմարտություն:
Ասուլիսի ավարտին Անի Հովհաննիսյանի փաստաբանը հույս հայտնեց, որ դատարանն օբյեկտիվ եւ անկախ կլինի, քան քննչական մարմինը եւ զերծ կմնա ՎՏԲ բանկի ճնշումներից:
Հիշեցնենք, որ Անի Հովհաննիսյանը մեղադրվում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանից շորթում կատարելու մեջ: Ինչպես նաեւ ըստ մեղադրանքի՝ լինելով «Անալիտիկ» լրատվական կայքի տնօրեն, շորթում կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ լրատվական կայքի գովազդի գծով պատասխանատու Ինգա Կիրակոսյանին օգտագործելու միջոցով կատարել է խոշոր չափերի շորթում` «ՎՏԲ Հայաստան բանկ» ՓԲ ընկերության օրինական շահերին էական վնաս պատճառող տեղեկություններ հրապարակելով եւ նման տեղեկություններ հրապարակելու սպառնալիքով հիշյալ ընկերությունից պահանջել է խոշոր չափի` 1 մլն դրամ գումար:
Անի Հովհաննիսյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքները: Նա կալանքի տակ է գտնվում 2016 թվականի մայիսից՝ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում: