Նույն օրվա մեջ երկու հրաժարական. ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը կլուծարվի
Երեւանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Անահիտ Չուբարյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Լուրը մեզ հետ զրույցում հաստատեց հոգաբարձուների խորհրդի քարտուղար Միքայել Մալխասյանը՝ նշելով, որ դիմումի պատճառը առողջական խնդիրն է:
Ստացվում է, որ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը կլուծարվի՞, քանի որ նախորդիվ խորհրդի անդամի լիազորությունները դադարեցնելու մասին դիմումներ էին ներկայացրել խորհրդի անդամներից եւս 15-ը: Մալխասյանը միայն ասաց, որ այլեւս խորհրդի անունից որեւէ բան մեկնաբանել չի կարող:
ԵՊՀ կանոնադրության 40-րդ կետի համաձայն՝ հոգաբարձուների խորհրդի նիստն իրավազոր է, եթե դրան մասնակցում է խորհրդի անդամների կեսից ավելին։ Բուհի հոգաբարձուների խորհուրդը 32 անդամ ունի: Չուբարյանի հեռանալով՝ ստացվում է, որ մնում է միայն 16 հոգի: Ինչը նշանակում է, որ նրանք այլեւս չեն կարող անցկացնել իրավազոր նիստեր, եւ, փաստորեն, պետք է ձեւավորվի նոր խորհուրդ՝ նոր կազմով:
Հիմնադրամների մասին օրենքի 23-րդ հոդված 7-րդ կետը սահմանում է հետեւյալը. «Եթե հոգաբարձուների խորհրդի բոլոր անդամների լիազորությունների դադարման դեպքում երկամսյա ժամկետում հոգաբարձուների խորհրդի անդամների կեսից ավելին չի նշանակվում, ապա Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը երկամսյա ժամկետում նշանակում է 3 անդամից կազմված ժամանակավոր խորհուրդ: Ժամանակավոր խորհուրդը պարտավոր է քայլեր ձեռնարկել սույն օրենքով սահմանված կարգով հոգաբարձուների խորհրդի կազմի համալրման համար»:
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը ձեւավորվում է հետեւյալ սկզբունքով՝ 25-ական տոկոս ներկայացուցիչներ են ունենում Կառավարությունը, կրթության եւ գիտության նախարարությունը, բուհի պրոֆեսորադասախոսական եւ ուսանողական անձնակազմը:
Եթե վերջերս ընդունված «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքը երկամսյա ժամկետում ուժի մեջ մտնի, ԵՊՀ խորհուրդը կձեւավորվի այդ օրենքով նախատեսված սկզբունքով, ինչը, սակայն, քիչ հավանական է, քանի որ ինչպես երեկ հայտնի դարձավ, նախագահն այն չի ստորագրել եւ ուղարկել է Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրության հետ նրա առանձին դրույթների համապատասխանությունը պարզելու նպատակով:
Իսկ առայժմ ԵՊՀ-ն փաստորեն չունի հոգաբարձուների խորհուրդ, որը բուհի կառավարման բարձրագույն մարմինն է: Ռեկտորի պաշտոնակատար Գեղամ Գեւորգյանը եւս, հիշեցնենք, այսօր հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Նա, սակայն, կպաշտոնավարի մինչեւ մայիսի 17-ը: