Գագիկ Ջհանգիրյանը ԱԺ-ում է. «Իմ քայլի» որոշումը կախված է այսօրվա հանդիպումից
Ազգային ժողովում այս պահին մեկնարկել է «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների հանդիպումը նախկին զինդատախազ, գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, Մարտի 1-ի գործով նախկին քաղբանտարկյալ Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ:
Խմբակցությունը այս հանդիպումից հետո որոշում կկայացնի՝ առաջադրե՞լ նրան Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի թափուր պաշտոնում, թե՞ ոչ:
Խմբակցության անդամները պատրաստվում են իրենց հարցրեն ուղղել իրավաբանին, հասկանալ նրա դիրքորոշումը դատական համակարգը բարեփոխելու գործում:
Արդեն 2 օր է, ինչ ՀԺ-ն տեղեկացրել է Ջհանգիրյանի հնարավոր առաջադրման մասին, ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը ակնարկներով դեմ է արտահայտվում Ջհանգիրյանի թեկնածությանը: Որպես պատճառ՝ նա նշում է նրա 65 տարեկան լինելու հանգամանքը:
Խոսքը Դատական օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի մասին է, որը սահմանում է՝ Ազգային ժողովի կողմից որպես Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ չի կարող ընտրվել այն անձը, որն ունի օրենքով դատավոր նշանակվելու համար սահմանված որեւէ սահմանափակում: Նույն դատական օրենսգրքի համաձայն՝ դատավորի լիազորությունները դադարում են նրա 65 տարին լրանալու հաջորդ օրը:
Սակայն մյուս կողմից իրավաբանների կողմից կան հակափաստարկներ, որ օրենքում դատավոր նշանակվելու համար տարիքային սահմանափակում չկա:
Ինչ կորոշի իշխող խմբակցությունը՝ պարզ կդառնա շուտով: ԲԴԽ 5 անդամներին ընտրում է Ազգային ժողովը, իսկ մյուս 5-ին՝ Դատավորների ընդհանուր ժողովը:
Խորհրդում թափուր տեղ առաջացել է ԲԴԽ նախկին անդամ Հայկ Հովհաննիսյանի լիազորությունները դադարելուց հետո: