Դատարանը քննում է Նարեկ Սարգսյանի գործի մի հատված դռնփակ անցկացնելու հարցը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք նստավայրում դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ քիչ առաջ սկսվեց Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Նարեկ Սարգսյանի գործով դատական նիստը։
Նիստից առաջ՝ «Factor.am»-ի հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի մեղադրանքի վերաբերյալ, Նարեկ Սարգսյանը չպատասխանեց՝ ասելով, որ այդ մասին կխոսի դատաքննությունից հետո։
Նարեկ Սարգսյանի շահերը դատարանում պաշտպանում են փաստաբաններ Արթուր Պիվազյանը եւ Կարեն Մեժլումյանը, մեղադրանքը պաշտպանում է ՀՀ գլխավոր դատախազության ԱԱԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալ Արամ Արամյանը։
Նիստից սկզբում կողմերը դիրքորոշում հայտնեցին լրատվամիջոցների կողմից դատական նիստի տեսա եւ լուսանկարահանման վերաբերյալ։ Թե մեղադրանքի, թե պաշտպանության կողմերը ասացին, որ հարցը թողնում են դատարանի հայեցողությանը, սակայն պաշտպանները խնդրեցին այսօրվա նիստի մի մասը անցկացնել դռնփակ ռեժիմով՝ հաշվի առնելով, որ պետք է ներկայացվեն Նարեկ Սարգսյանի անձը բնութագրող որոշակի փաստական տվյալներ ինչպես առողջական վիճակի, այնպես էլ այլ հարցերի վերաբերյալ։
Այժմ դատարանը դռնփակ ռեժիմով քննարկում է նիստի այդ հատվածը դռնփակ անցկացնել-չանցկացնելու հարցը։
Նարեկ Սարգսյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին, 268-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 38-131-րդ հոդվածի 2-րդ մասերով՝ ապօրինի զենք-զինամթերքի, թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության, ինչպես նաեւ՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնության սպառնալիքով, զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ անձի առեւանգումը կազմակերպելու համար, որն իրականացվել է շահադիտական նպատակներով։
Շուրջ մեկ տարի տեւած հետախուզումից հետո նա Ֆրանկլին Գոնսալես անվամբ հայտնաբերվել էր 2019 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Չեխիայում եւ տեղափոխվել Հայաստան, ինչից հետո դատարանը բավարարել էր նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերահաստատելու վերաբերյալ միջնորդությունը։  Գրեթե մեկ տարվա կալանավորումից հետո՝ շաբաթներ առաջ, Վերաքննիչ քրեական դատարանը, բավարարել է նրա պաշտպանների բողոքը, եւ Նարեկ Սարգսյանն ազատ է արձակվել 25 միլիոն դրամ գրավի դիմաց։ Դատախազության հանրային կապերի բաժնից ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան ասացին, որ ազատման որոշումը բողոքարկել-չբողոքարկելու վերաբերյալ վերջնական դիրքորոշում առայժմ չունեն։