Տնտեսվարողի գույքի վրա արգելանք կկիրառվի 500 հազար դրամի փոխարեն 1.5 մլն դրամի չկատարված հարկային պարտավորության դեպքում
23/04/2020 schedule14:56
Երեկ Ազգային ժողովն ընդունեց Միքայել Մելքումյանի եւ կառավարության համատեղ ներկայացրած օրինագիծը, որով հարկային պարտավորությունների չկատարման համար ուշացած օրերի տույժը 0.075 տոկոսից դարձրինք 0.04 տոկոս, այսինքն՝ կիսով չափ նվազեցվեց տույժի գումարը: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը:
«Իսկ տնտեսվարողի գույքի վրա արգելանք կկիրառվի 500 հազար դրամի փոխարեն 1.5 մլն դրամի չկատարված հարկային պարտավորության դեպքում»,- նշեց Անանյանը։
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ եթե համադրեն փոփոխությունները, ստացվում է, որ 1.5 մլն դրամ չվճարած հարկային պարտավորություն ունեցող անձինք ստանում են տարեկան 14.6 տոկոսադրույքով վարկային գծի նման մի հնարավորություն։ Այս պարագայում այլ սանկցիաներ, մասնավորապես՝ չվճարված հարկային պարտավորությունների գանձման վարչական վարույթներ, գույքի արգելանքի գործառույթներ չեն իրականացվում։
Նրա խոսքով՝ փոփոխությունները կկիրառվեն ապրիլի 21-ից հետո ծագած իրավահարաբերությունների վրա․ «Մենք դեռեւս չենք հասցրել ավտոմատացված համակարգերում ծրագրային թարմացում կատարել, եւ եթե մոտակա 1-1.5 ամսվա ընթացքում տեսնեք, որ տույժերը հաշվվում են 0.075 տոկոսով, ապա մտահոգվելու առիթ չկա։ Երբ ավտոմատացված համակարգում ամեն ինչ կարգավորվի, մենք վերահաշվարկ կանենք»։