«Եկեք չվախեցնենք ինքներս մեզ, որ սով կլինի». վարչապետը վստահեցրեց՝ գնաճը վերահսկվում է, ամեն ինչ արվում է կանխելու համար
«Եկեք չվախեցնենք ինքներս մեզ, որ սով կլինի: Հայաստանը բերրի, բերքառատ երկիր է, մեր ժողովուրդը աշխատող ժողովուրդ է, իրար հետ բոլոր խնդիրները կհաղթահարենք: Հայաստանն ունի պարենի բավարար պաշարներ». առցանց ասուլիսի ընթացքում պատասխանելով օգտատերերից մեկի հարցին՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Օգտատիրոջ այն նկատառմանը, թե Վանաձորում հացը թանկացել է, սով է սպասվում, Փաշինյանը արձագանքեց.
«Կխնդրեի ապոկալիպտիկ պնդումներ չանենք, որովհետեւ դա միշտ լավ չէ»:
Փաշինյանը վստահեցրեց, որ Հայաստանում որեւէ ապրանքի պակաս չի զգացվել եւ, փառք Աստծո, չի էլ սպասվում:
Գնաճի պատճառներից մեկը, ըստ վարչապետի, այն է, որ 2018-19 թթ. եւ 2020 թվականի առաջին երկու ամիսների ընթացքում ՀՀ-ում եղել է գնաճային շատ ցածր ֆոն:
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ, ՄԱԿ-ի սննդամթերքի համաշխարհային կազմակերպության զեկույցների համաձայն, 2019 թվականի հոկտեմբերին անցած տարվա հոկտեմբերի համեմատ սննդամթերքի համաշխարհային գները աճել էին 6 տոկոսով, մինչդեռ Հայաստանը 2019 թվականի դեկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սննդամթերքի ոլորտում արձանագրել էր 0.3 տոկոս գնանկում: Այսինքն՝ ուզում եմ հիշեցնել, որ Հայաստանում նախաճգնաժամային շրջանում ցածր գնաճային ֆոն է եղել, եւ փետրվարին մենք 0.2 տոկոսով գնանկում ենք ունեցել: Ինչ վերաբերում է գնաճային երեւույթներին, ես հանձնարարել եմ ուսումնասիրել, թե դուք Վանաձորի ինչ դեպքի մասին եք խոսում, որովհետեւ ես առավոտյան վերցրել եմ խոշոր առեւտրային ցանցերի իրավիճակը, եւ իմ ձեռքի տակ եղած տվյալներով՝ այդ ցանցերում հացի թանկացում տեղի չի ունեցել»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ որոշ ապրանքների որոշ թանկացումներ տեղի ունեցել են, այդ թանկացումները իրենց անհանգստացնում են:
Ներկայացնելով թանկացումների այլ հնարավոր պատճառները՝ Փաշինյանը խոսեց արտարժույթային տատանումների եւ ԵԱՏՄ շրջանակներում որոշ ապրանքների մաքսատուրքերի բարձրացման մասին:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, եւ առաջիկայում Հայաստանի համար որոշ ապրանքների մաքսատուրքեր կիջնեն: Խոսքը, ըստ նրա, վերաբերում է մսին, հնդկաձավարին, կարագին, բրնձին, արեւածաղկի ձեթին, բժշկական պարագաներին եւ այլ ապրանքներին:
Փաշինյանը համոզմունք հայտնեց, որ այդ գործողությունները կմեղմեն գնաճը:
«ՏՄՊՊՀ նախագահն ամենօրյա ռեժիմով ինձ զեկուցում է, եւ մենք հսկողության տակ ենք պահում գնաճը, վստահեցնում եմ՝ անտրամաբնական եւ հակամրցակցային գնաճ տեղի չի ունենա»,- նկատեց վարչապետը: