Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը. նա հրաժարվել է ցուցմունք տալ
«Այս ամենը միայն քաղաքական նպատակ է հետապնդում, եւ, եթե քաղաքական պրոցես է, անիմաստ է իրավունքի մասին խոսելը»:
ՍԴ բակում այս մասին քիչ առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ տեղեկացնելով, որ իր նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հիշեցնենք՝ այսօր նրան մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ):
Անդրադառնալով մեղադրանքին՝ Հրայր Թովմասյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց. «Քննիչն ասաց, որ իր կյանքում այսպիսի տրամադրությամբ մեղադրյալ չէր տեսել, ասաց՝ երեւի աշխարհում ոչ ոք չէր տեսել: Ինձ վեց ամիս առաջ զգուշացրել էին, որ «իքս», «իգրեկ», «զեթ» քայլերը չանելու համար ինձ մեղադրանք կառաջադրվի, եւ այդ «իքս», «իգրեկ», «զեթ» քայլերը հրաժարական տալն էր»:
ՍԴ նախագահի խոսքով՝ մեղադրանքն իր կյանքում ոչ մի բան չի փոխել եւ չի էլ կարող փոխել. «Մենք քննիչի հետ բաժանվեցինք որպես պրոֆեսիոնալներ, ես ասացի, որ գնահատում եմ իր պրոֆեսիոնալիզմը, բայց ցավում եմ, որ ինքը ներգրավված է ոչ թե իրավական, այլ քաղաքական պրոցեսների մեջ»:
Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ ինքը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. «Որեւէ մեկիդ համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամիսներին ՍԴ-ն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո՝ հայհոյախառն, կոնկրետ բռնության տեսքով, բայց այդ ժամանակահատվածում ՍԴ-ն, փառք ու պատիվ բոլոր դատավորներին, աշխատել է առանց խոչընդոտների եւ ընդունել է այնպիսի որոշումներ, որոնք բեկումնային են լինելու մեր իրավական համակարգի համար»:
Թովմասյանի կարծիքով՝ շատերը վատ են ճանաչում ՍԴ դատավորներին. «Նրանք հայրենասեր, նվիրյալ մարդիկ են: Եթե խաղաղ ժամանակներում դուք հերոսներ եք ման գալիս, ապա նրանք այս շենքում նստած են, եւ ես չեմ վարանի նրանց անունները նշելուց: Նրանք են՝ Արեւիկ Պետրոսյանը, Ալվինա Գյուլումյանը, Արման Դիլանյանը, Ֆելիքս Թոխյանը, Արայիկ Թունյանը»: Հարցին՝ Վահե Գրիգորյանը նրանց թվում չէ՞, Հրայր Թովմասյանը բացասական պատասխան տվեց. «Ո՛չ, այդ ցուցակի մեջ նա չի մտնում»:
ՍԴ նախագահն ասաց՝ եթե որեւէ մեկը մտածում է, որ նշված մարդիկ կարող են կաշառքի որակում ստացած օրենքով գայթակղվել եւ գնալ վաղ կենսաթոշակի, ապա շատ վատ են ճանաչում նրանց. «Իմ թվարկած դատավորներից որեւէ մեկը դրան չի գնալու, եւ թող ոչ ոք չմտածի, թե անկախ դատական համակարգը սկուտեղի վրա բերելու են, մատուցեն իրենց: Այսօր պայքար է, թե մենք վաղը ինչպիսի դատական համակարգ, ինչպիսի պետություն ենք ունենալու, եւ անաշխատ եկամուտ ստանալն այդ մարդկանց համար չէ, իրենք չեն կարող նայել, որ ինչ-որ տեղ կա քանդված փողոց, իսկ իրենք գնան, տանը նստեն»:
ՍԴ նախագահը նշեց, որ իր փաստաբանի հորդորով իրավական մանրամասների չի անդրադառնա, բայց իրեն եւ ՍԴ դատավորներին ոչինչ չի խանգարելու վաղվա երկիրը կերտելու գործում: Հարցին՝ ինքը շարունակելու է պաշտոնավարել, Թովմասյանը պատասխանեց. «Բնականաբար՝ այո՛»:
Թովմասյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանն էլ լրագրողների հարցերին ի պատասխան ասաց. «Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ քրեադատավարական փաթեթավորմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում»: Նա հրաժարավեց պատասխանել այլ հարցերի՝ նշելով, որ հնարավոր է՝ առաջիկայում մամուլի ասուլիս հրավիրեն: