Ստյոպա Սաֆարյանը կնշանակվի Հանրային խորհրդի նախագահ. Փաշինյանն առաջարկելու է նրա թեկնածությունը
Նույն այդ տեղեկություններով վաղը Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սաֆարյանի թեկնածությունը ներկայացնելու է Կառավարության հաստատմանը: Այս տեղեկությունը մեր զրույցում հաստատեց ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը:
«Հանրային խորհրդի մասին» օրենքի համաձայն՝ Հանրային խորհրդի 45 անդամների կազմի ձեւավորումից հետո՝ մեկշաբաթյա ժամկետում, ՀՀ վարչապետը 45 անդամներից մեկին առաջարկում է ՀԽ նախագահի պաշտոնում: ՀԽ 45-րդ անդամն ընտրվել է շաբաթ օրը:
Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնը թափուր է նոյեմբերի 13-ից, երբ 10 տարի այն ղեկավարելուց հետո Վազգեն Մանուկյանը հայտարարեց խորհրդից հեռանալու մասին: Նա իր որոշման մեջ մեղադրում էր իշխանություններին ու նրանց վարած քաղաքականությունը՝ պնդելով, որ նոր իշխանությունները ունեին հնարավորություն երկիրը տանել զարգացման ուղղությամբ, ժողովրդին համախմբել համազգային խնդիրների շուրջ, բայց գնացին այլ ուղղությամբ: