Միշտ էլ մեր սպարապետներին սպանել են, բայց մենք շարունակել ենք ապրել. Մանվել Գրիգորյան
Ազգային Ժողովի Հանրապետական խմբակցության անդամ, ԵԿՄ վարչության նախագահ Մանվել Գրիգորյանը գիտի, որ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության կազմակերպիչները բացահայտված են եւ պատիժները կրում են: «Բայց եթե կան մարդիկ, որ հլա դեռ չեն պատժվել, ոչինչ, էդ էլ կմնա Տիրոջ հույսին: Տերը կպտաժի»,- այս մասին Մանվել Գրիգորյանն ասաց Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
Մանվել Գրիգորյանը կարծում է, որ հայ ժողովրդի նկատմամբ ով ոտնձգություն է կատարում, միեւնույն է, անպայման պատժվելու է, դա լինի մարդ, թե՝ երկիր:
Հարցին, թե այդ օրն ի՞նչ հետք է թողել պատմության մեջ, պատգամավորը պատասխանեց. «Հայ ազգի, մեր ժողովրդի սգո օր, որովհետեւ էդ օրը սպարապետը, Դեմիրճյանը, բոլորն էլ անհատական դեմքեր են եղել եւ հայրենասեր ժողովուրդ են եղել: Դա ոտնձգություն էր հայրենասեր ժողովրդի նկատմամբ»: Լրագրողներից մեկի դիտարկմանը, որ տեսակետներ կան, թե Վազգեն Սարգսյանը այդ տարիներին շատերին է խանգարել, Մանվեր Գրիգորյանն այսպես արձագանքեց. «Վազգեն Սարգսյանը կարող էր միայն թուրքերին խանգարել, եթե տենց մեկը կա, ասում ա, ուրեմն թուրք ա: Եթե թուրքերին խանգարելը վատ բան ա, ուրեմն խանգարել ա թուրքերին: Դե քաղաքական դաշտում քաղաքական պայքար ա, միշտ մեկը մեկին խանգարում է, բայց ոչ մահացու, ոչ թշնամանքով»:
Մանվել Գրիգորյանը նկատում է, որ Վազգեն Սարգսյանն այսօր չկա, բայց փոխարենը հազարավոր «վազգեններ» կան եւ մատնացույց արեց պատանի երկրապահի սաներին, որոնք զինվորական համազգեստով գտնվում էին Եռաբլուրի տարածքում: «Մեր ազգն իր բեռը, իր խաչը վերցրած իր ուսերին տանում է: Իր պարտականությունը երկրում, էս մոլորակի վրա կատարում է: Միշտ էլ մեր սպարապետներին, թագավորներին ժամանակին սպանել են, բայց մենք չենք կործանվել, շարունակել ենք ապրել, ապրում ենք ու պիտի շարունակենք ապրել, եւ վազգեններ, դեմիրճյաններ ավելի շատ պետք է լինեն»,- եզրափակեց Մանվել Գրիգորյանը: