Սերգեյ Սմբատյանն ազատ է արձակվել 100 միլիոն դրամ գրավի դիմաց
100 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ է արձակվել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Մարիամ Մելքումյանը՝ նշելով, որ նույնքան գումարի դիմաց ազատ է արձակվել նաև վերջինիս հայրը՝ Իսրայելում ՀՀ նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանը:
Հայր և որդի Սմբատյանների ազատ արձակվելու մասին գրառում է կատարել նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Լուսինե Մարտիրոսյանը՝ նշելով.
«Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված տվյալների հիման վրա՝ հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել դատարանի կողմից ընտրված խափանման միջոցը փոխելու և Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու մասին՝ 100 մլն դրամի չափով:
Հսկող դատախազի մեկ այլ որոշմամբ՝ Արմեն Սմբատյանի նկատմամբ ևս կիրառվել է գրավ խափանման միջոցը՝ 100 մլն դրամի չափով, ինչպես նաև համակցված այլընտրանքային մեկ այլ խափանման միջոց՝ բացակայելու արգելքը»:
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 11-ին դատախազը մերժել էր Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ միջնորդությունները, որը բողոքարկվել էր:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանը և նրա որդին՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, ձերբակալվել էին, այնուհետև՝ երկու ամսով կալանավորվել:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնել էին, որ քրեական վարույթով պարզվել է՝ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սմբատյանը, վերջինիս որդի, դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը և գործարար Արման Պետրոսյանը 2012 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացրել են 800 մլն դրամ արժողության «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու կեղծ ներդրումային ծրագիր և խարդախությամբ հափշտակել «Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված՝ Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով, 166 մլն 103 հազար դրամ արժողությամբ հողամասը: