Հազարավոր մարդկանց է դուր եկել Հակոբ Միկոյանի մաքրության բանաձեւը, սակայն նմանօրինակ ձևով անում է առայժմ 4 հոգի, այսինքն՝ ամեն օր աղբ հավաքելով և օրերը նշելով: Վանաձորում՝ 18 տարեկան Արենն ու տիկին Հերմինեն մոտ 50 տարեկան, Երեւանում՝ 15 տարեկան Ռուբենն ու նրա հասակակից ընկերը՝ Արամը:
Լուսանկարում՝ աջ կողմում Արենը
Ծննդյան նվերը՝ առնվազն մեկ տոպրակ աղբ
Հակոբն արդեն երկու տարի է՝ ընկերներին խնդրում է, որ իր ծննդյան օրը իրենց ձեռքով հավաքած աղբ նվիրեն իրեն: Այս տարի 39-ամյակին ստացել է մոտ 60 պարկ նվեր աղբ՝ ոչ միայն Հայաստանից: Հակոբը նախկինում ձեռքով է աղբը հավաքել՝ մինչեւ նվեր է ստացել, ինչպես ինքն է ասում, «օգնական»-ին, որը հետագայում անվանակոչել է մաքրապատիչ (- խմբ. այն սարքը, որի միջոցով փոքր չափի աղբն է հավաքում):
Դեկտեմբերից մաքրապատիչն իր անբաժան ընկերն է, յուրաքանչյուր օրվա որոշակի ժամանակահատված միասին են պայքարում հայրենիքը, հողն ու բնությունը աղտոտողների դեմ:
«Մինչեւ մաքրապատիչի նվեր ստանալը՝ ձեռքով էի հավաքում, քանի որ ինձ համար ավելի կարեւոր էր խոնարհվել հողին, հպվել նրան, այդ կերպ ստանձնածս պարտավորությունն ավելի լիարժեք էի ընկալում»,- ասում է նա: Մաքրապատիչը Հակոբին նվիրել է Կանադայում ապրող ընկերը՝ Արամը: Նրա խոսքով՝ այդ գործիքն իրեն օգնել է ավելի շատ տեսանելի դառնալ, եւ որքան էլ զարմանալի թվա, այս գործիքով ավելի շատ ուշադրություն է գրավում, քան խոնարհված:
Աղբ նետում են բոլորը
Հակոբի համոզմամբ՝ մեր քաղաքացիները մեծ դժվարությամբ ու զայրույթով են ընդունում դիտողությունները: Ասում է՝ հստակ տարիքային շեմ չկա՝ աղբը նետում են բոլորը. «Եղել է՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր է նետել, երբ նստել է մեքենան: Նկատողություն եմ արել, սկզբում շփոթվել է, հետո՝ ընդունել սխալը»: Նաեւ հիշում է՝ եղել է դեպք, երբ ոստիկանության փոխգնդապետը ծխելուց հետո մնացորդը գցել է գետնին, սակայն դիտողությունից հետո ոստիկանության ծառայակիցը ոչ միայն չի վերցրել այն, ավելին՝ ստել է՝ ասելով, որ ինքն ընդհանրապես չի ծխում:
«Մի քանի րոպե կանգնած նայում էի, թե ինչ է անելու ծխելուց հետո: Ստիպված եղա կանչել իր վերադասին ու հայտնել, որ սպան իրեն սպային վայել չի պահում»,- հիշում է նա: Վերջերս էլ Կառավարության շենքի մոտ հավաքված ոստիկաններից մեկին է նկատողություն արել, որ գետնից վերցնի վայրկյաններ առաջ նետած ծխախոտի մնացորդը. «Միանգամից վեճ սկսվեց՝ սպառնալով ու վախեցնելով փորձում էին լռեցնել ու այդ վայրից հեռացնել ինձ»,- հիշում է Հակոբն ու հավելում՝ որպես սպա՝ իր համար ավելի ցավալի է, երբ նման վարքագիծ է դրսեւորում ուսադիր կրող անձը:
Հայրենիքը միայն խոսքերով չեն սիրում
Աղբ թափող քաղաքացիների հետ Հակոբի երկխոսությունը սովորաբար հետեւյալ նախադասությամբ է սկսվում՝ «Սիրո՞ւմ եք ձեր հայրենիքը»: «Վերջերս էր՝ մի կին էր, նորմալ հագնված, քայլելիս ձեռքից ինչ-որ բան գցեց, մոտեցա հարցրի՝ տիկին ջան, ներողություն եմ խնդրում, սիրո՞ւմ եք մեր հայրենիքը, եւ նա պատասխանեց՝ իհարկե, սիրում եմ: Եվ այդ պահին ես նրան առերեսեցի հայրենիքը չսիրելու փաստի հետ»,- նկատում է նա:
Հակոբն անկեղծանում է՝ սկզբում դժվար էր զայրույթը զսպելն ու մեղմ ձեւով ասելը, բայց այժմ ինչ-որ չափով հաջողվում է: Նշում է՝ հաճախ է լինում, երբ դիտողություն անելուց առաջ արդեն գիտի, որ վեճն անխուսափելի է, եւ ներքուստ իրեն պատրաստում է հնարավորինս զուսպ ու համբերատար լինել՝ գիտակցելով, որ զայրույթով հարցը չի լուծելու:
«Հաճախ կանայք իրենց շատ ավելի վատ են պահում, քան տղամարդիկ: Կենցաղային աղբը լցնում են այն հատվածում, որտեղ մի փոքր աղբ կա: Իրենց թվում է, որ եթե այդ վայրն աղտոտված է, կարող են դրա վրա ավելացնել, իսկ երբ դիտողություն ես անում, դառնում ես, իրենց ձեւակերպմամբ, «պրովոկատոր», «շոու անող»:
Հակոբն իր այս աշխատանքի միջոցով Հայաստանի տարբեր հատվածներում հաճախ է հանդիպում անհավանական թվացող երեւույթների: Ասում է՝ հատկապես սրբավայրերում կամ հուշակոթողների մոտ. «Գտնում են ծառ ու վրայից կախում բառացիորեն ամեն ինչ՝ դիմակ, թաշկինակ, գոտի, ներքնաշոր, անձեռոցիկ: Չես հասկանում՝ ինչի հետ է կապված»:
Պետք է օրենքը գործի
Հակոբի համոզմամբ՝ մինչեւ չգործի տուգանքի մեխանիզմը՝ իր աղբ հավաքելը ցանկալի արդյունք չի ունենա: Օրենքում բացերը շատ են, իսկ ընդունվածներն էլ չեն գործում, մասնավորապես՝ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ թիվ 43 հոդվածը: Ասում է՝ իրականում քաղաքի մաքրությունը պիտի լինի ոչ թե ՏԻՄ-երի, այլ ոստիկանության վերահսկողության տակ: «Իմ գործողությամբ դրդելու եմ, որ իշխանությունները տուգանքի կիրառման մեխանիզմը ՏԻՄ-երից փոխանցեն ոստիկանությանը:
Պատմում է, որ վերջերս Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի հետ է կոնֆլիկտ ունեցել, քանի որ Օպերայի հարակից տարածքում թաղապետարանի շենքի հարեւանությամբ է ականատես եղել մաքրության սխալ կազմակերպման: «Մաքրող աշխատակիցը մայթն ավլում, աղբը լցնում էր թաղապետարանի շենքի ձախ հատվածում: Դա թաղապետի բացթողումն է: Միանշանակ, անհնար է, որ նա գոնե մեկ անգամ պատուհանից դուրս նայած չլինի ու չտեսի, իսկ եթե չի տեսնում, սա արդեն խնդիր է: Երբ խնդիրը բարձրաձայնեցի, եկել, ինձ ասում էր՝ այս մայթը մերն է, այդ մյուսը՝ «Կանաչապատում եւ շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ինը: Ասում եմ՝ եղբայր, դու նրա համար չես այստեղ, որ իմ եւ քո խաղաս»:
Մայիսի 8-ը՝ Մաքրապատման փառատոն
Հակոբ Միկոյանը մայիսի 8-ին համահայկական Մաքրապատման փառատոն է անելու: Նրա խոսքով՝ չի ուզում՝ այդ փառատոնը նման լինի համապետական շաբաթօրյակներին, որտեղ մարդիկ հրահանգ են ստանում մաքրություն անելու: «Ինձ պետք է հասկանալ՝ Հայաստանի Հանրապետության քանի՞ տոկոսն է գիտակից: Հասկանալ՝ քանի՞ տոկոսն է այն համոզմանը, որ մաքուր միջավայրում են ծնվում մաքուր մտքերը: Այդ մաքուր մտքերն այսօր բացակայում են մեզնում: Առավել քան վստահ եմ՝ երբ թույլ չտանք, որ մեր շուրջը թափթփված աղբ լինի, միանշանակ մեր կյանքի որակը կփոխվի»,- նկատում է նա: