ՌԴ ՊՆ-ն Ստեփանակերտում զինվորական հոսպիտալ է տեղակայել. պատրաստ են օգնել բնակչությանը եւս
ՌԴ ՊՆ-ն Լեռնային Ղարաբաղում դաշտային հոսպիտալ է տեղակայել: Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի պաշտպանական գերատեսչության կայքը:
Նախօրեին հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանումը Երևանից տեղափոխվել է Ստեփանակերտ: Շարասյանն ուղեկցել են ռուս խաղաղապահների պարեկային խմբերը և ռազմական ոստիկանությունը:
Ռազմական հոսպիտալի մոդուլները տեղակայվել են Ստեփանակերտ քաղաքի օդանավակայանի տարածքում: Հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանումները կսպասարկեն ռուս խաղաղապահներին, ինչպես նաև կտրամադրեն անհրաժեշտ բժշկական օգնություն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը:
Ria-ն էլ հայտնում է, որ ԼՂ-ում բժշկական բրիգադի պետ Յարոսլավ Իվանովը լրագրողներին հայտնել է՝ դաշտային հոսպիտալի տեղակայումն ավարտված է։
«Առաջին հերթին մենք կենտրոնանալու ենք խաղաղապահ զորակազմին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու վրա։ Պատրաստ ենք օգնել խաղաղ բնակչությանը եւս։ Պատրաստ ենք մեր միջոցներով տեղավորել մինչեւ 40 մարդ»,- ասել է նա։
Դաշտային հիվանդանոցը հագեցած է վերակենդանացման, լաբորատոր ախտորոշման, վիրահատարանի, ատամնաբուժական եւ ակնաբուժական սենյակներով, համապատասխան մասնագետներով: Առկա են թոքերի արհեստական օդափոխության սարքեր, ուլտրաձայնային ու ռենտգեն սարքավորումներ։