Moody's-ը բարձրացրել է IDBank-ի վարկանիշը՝ կայուն հեռանկարով
Moody’s հեղինակավոր միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է IDBank-ի «Երկարաժամկետ տեղական և արտարժույթով ավանդների» վարկանիշը՝ B3-ից B2հեռանկարը՝ կայուն։
Գործակալությունը փոփոխել է նաև երկարաժամկետ գործընկերային ռիսկերի գնահատման (CRR) վարկանիշը՝ B2-ից բարձրացնելով B1-ի։ Բանկի վարկարժանության հիմնական գնահատականը (BCA) B2 է, իսկ երկարաժամկետ գործընկերային ռիսկերի գնահատականը՝ B1(cr)։
IDBank-ի ֆինանսական տնօրեն Արման Ասատրյանի խոսքով՝ նման գնահատականի հիմք են Բանկի վարկային պորտֆելի բարելավումը, ընդհանուր կայունությունն ու իրացվելիության բարձր մակարդակը։
«Այսպիսով, ըստ Moody’s-ի գնահատականի, ռիսկերի նվազման ֆոնին Բանկն ունի զարգացման կայուն հեռանկար։ Դա նշանակում է, որ առաջիկայում IDBank-ը կշարունակի մնալ բավականաչափ իրացվելի և, ըստ մեր կանխատեսումների, կունենա կայուն աճ»,- ասել է Արման Ասատրյանը։