Կորոնավիրուսի ակտիվ դեպքերը հունիսի 14-ից առաջին անգամ քիչ են 10.000-ից. վարչապետը հորդորում է չթուլացնել զգոնությունը
Կորոնավիրուսի ակտիվ դեպքերը հունիսի 14-ից հետո առաջին անգամ քիչ են 10 հազարից:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջի ուղիղ եթերում քիչ առաջ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ վերջին իրադարձությունների հետ կապված՝ կորոնավիրուսային իրավիճակը մղվել էր երկրորդ պլան:
«Հիմքեր կան՝ պնդելու, որ մենք ոչ միայն մտել ենք կորոնավիրուսի ճգնաժամը հաղթահարելու փուլ, այլեւ կարող ենք ասել, որ աշնանը սպասվող փուլին մենք կարող ենք ավելի լավ դիմակայություն ունենալ»,- նշեց վարչապետը՝ հավելելով, որ վերջին շրջանում կրկին ակտիվացել է հակահակահամաճարակային շարժումը, հակադիմակային ակցիաներ են արվում:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ դիմակ դնելը բոլորի համար էլ տհաճ է, ու ինքն էլ է դա հասկանում, իր համար էլ է տհաճ, սակայն վարակման թվերը կրճատվում են՝ դիմակ դնելու կանոնները պահպանելու շնորհիվ: Այս դրական վիճակագրությունը, ըստ վարչապետի, պետք է ոչ թե ուրախացնի, այլ հակառակը՝ սթափեցնի ու զգոնացնի, քանի որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում դիմակ դնելը անկյունաքարային դեր ունի:
«Շատ կարեւոր եւ սկզբունքային է, որ պատրաստ լինենք կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքին. զգոնությունը մի թուլացրեք: Մեր երկրում արդեն 700-ին մոտ մարդ է մահացել կորոնավիրուսից: Սա սարսափելի է:
Խնդրում եմ տուրք մի՛ տվեք անպատասխանատու հայտարարություններին: Եթե դիմակի հետ կապված փոփոխություններ լինեն անելու, մենք դա կանենք: Մինչ հիմա բոլոր հնարավոր թուլացումները, որ կարող էին արվել, մենք արել ենք: Այսօր էլ կորոնավիրուսի փոքր թվեր չունենք. օրական 400 դեպքը դուք պատկերացնո՞ւմ եք: Եկեք այս իրավիճակից այնպես դուրս գանք, որ իսկապես դուրս գանք, ոչ թե իմիտացիա անենք, որ դուրս ենք եկել: Մաքսիմալ զգոն եղեք, շնորհակալ եմ բոլորիդ հակահամաճարակային կանոնները պահելու համար»,- ասաց վարչապետը՝ եւս մեկ անգամ կոչ անելով դնել դիմակ, պահպանել սոցիալական հեռավորություն, պարբերաբար ախտահանել ձեռքերը: