Թռիչքները շարունակվելու են՝ մինչեւ վերջին ցանկություն հայտնած ՀՀ քաղաքացին չվերադառնա Հայաստան․ԱԳ փոխնախարար
Թե ինչ է տեղի ունեցել «Դոմոդեդովո»-ում, մենք առաջին օրվանից գիտենք: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը՝ անդրադառնալով Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանվակայանում մնացած ՀՀ քաղաքացիների խնդրին:
«Մենք տեղյակ ենք, թե ինչ էր մինչ այդ եղել եւ պլանավորում ենք համապատասխան գործողություններ՝ մեր հայրենակիցներին վերադարձնելու ուղղությամբ: Այդ քայլերը կիրականացվեն մոտ օրերս»,- նշեց Ադոնցը:
Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանից Հայաստան իրականացվել է երեք թռիչք՝ ապրիլի 6-ին, 7-ին եւ 12-ին, իսկ երեկ եւ նախորդ օրերին իրականացվել են երկու թռիչքներ ՌԴ այլ քաղաքներից՝ Կրասնոդարից եւ Դոնի Ռոստովից. «Թռիչքները շարունակվելու են՝ մինչեւ վերջին ցանկություն հայտնած ՀՀ քաղաքացին չվերադառնա Հայաստան: Որեւէ մեկը չի մոռացվելու»:
Ադոնցը ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին հորդորեց ենթարկվել բոլոր այն կանոններին, որոնք առաջարկում են տվյալ երկրների կառավարությունները:
«Եթե այդ սահմանափակումները վերաբերում են նրան, որ երկու հոգուց ավելի հավաք չպետք է լինի, ուրեմն չպետք է լինի, եթե պարտադրում են, որ պետք է դիմակներ ունենալ, ապա պետք է ունենալ, այսինքն՝ եթե պահպանվեն այդ բոլոր թելադրվող կանոնները, դրանք իրականացվեն, ես վստահ եմ, որ որեւէ խնդրի առաջ մենք չենք կանգնի: Մենք տեղյակ ենք, թե ինչ զարգացումներ տեղի ունեցան «Դոմոդեդովո»-ում: ՌԴ-ում մեր դեսպանությունը ձեւավորել է մեխանիզմ, որի արդյունքում մեր քաղաքացիներն ունենում են ժամանակավոր կեցավայր մինչեւ կկայանա թռիչքը: «Դոմոդեդովո»-ում հավաքվելու անհրաժեշտություն չկա: Նորից եմ ուզում կոչ անել՝ լսեն եւ համագործակցեն մեր դեսպանությունների հետ»,- ընդգծեց փոխնախարարը։