Այսօր ՀՀ կառավարության մի շարք պաշտոնյաներ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Բաքվի ջարդերի զոհերի հիշատակին:
Լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ ՍԴ ճգնաժամը շարունակվում է, բայց որևէ հանգուցալուծում չկա: Խոսելով Հրայր Թովմասյանի մասին՝ Միրզոյանն ասաց, որ նրա կամ որևէ այլ անձի կատարած հանցագործությունը, օրենքի խախտումը կապ չունեն այս պահին կամ նախկինում ունեցած պաշտոնի հետ, և նրա պնդմամբ՝ քաղաքական հետապնդումների մասին խոսք լինել չի կարող:
«Ոնց որ ես հիմա որևէ հանցագործություն անեմ, և հետո՝ երբ իշխանությունը փոխվի, նոր իշխանությունները, իրավապահ համակարգն սկսեն հետազոտել իմ որևէ արած հանցագործություն, և ես ասեմ՝ քանի որ ես զբաղեցրել եմ պաշտոն, իմ հանդեպ քաղաքական հետապնդում են անում»,- ասաց Միրզոյանը՝ կոչ անելով 2 երևույթներն իրար հետ չկապել:
Նրա պնդմամբ՝ լիներ ՍԴ ճգնաժամը, թե չլիներ, այս մեղսագրվող արարքի մասին բացահայտում եթե արվեր, պետք է արվեր և գնար այս նույն հունով: Նա նաև ասաց, որ եթե Հրայր Թովմասյանը հրաժարական տար, միևնույն է, քրեական գործը լինելու էր:
Հիշեցնենք, որ Թովմասյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Պատասխանելով հարցին, թե Սուրբծննդյան պատարագին հանդիպելիս ինչ է խոսել Հրայր Թովմասյանի հետ, Միրզոյանը պատասխանեց, որ նմանատիպ թեմաներով չի խոսել, մեկ-երկու կատակ է արել: