ԱԺ-ն քննարկում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագիծը
Հայաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցնելու երկար քննարկված նախագիծը։
Նախագիծը ներկայացրեց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։ Կառավարության հեղինակած «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից օրենքների նախագծերի այս փաթեթով առաջարկվում է, որ Սահմանադրական դատարանի անդամի կողմից հրաժարական ներկայացվելու դեպքում լիազորությունները դադարելուց հետո մինչեւ իր համար Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը նա ստանա կենսաթոշակ՝ հրաժարականի պահին ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի չափով: Նշենք, որ նախագիծը չի վերաբերում ՍԴ դատավորներ Վահե Գրիգորյանին ու Արման Դիլանյանին, քանի որ նրանք ընտրվել են նոր Սահմանադրության՝ ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնելուց հետո եւ պաշտոնավարում են՝ որպես դատավորներ, իսկ մյուսները՝ որպես Դատարանի անդամներ։
Արդարադատության նախարարի տեղեկացմամբ՝ նախագծերի փաթեթը դրական եզրակացություն է ստացել Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից, ինչպես նաեւ ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը:
Ավելի վաղ՝ գլխադասային հանձնաժողովում՝ հարցի քննարկման ժամանակ, Բադասյանը նշել էր, որ, օրինակ, Վրաստանում դատական համակարգի փոփոխությունների համատեքստում կարգավորում է նախատեսվել, որը հնարավորություն է տվել 2005-2006 թթ․ Գերագույն դատարանի դատավորներին այդ պաշտոնում 3 տարի աշխատելու, եւ ՍԴ դատավորներին այդ պաշտոնում 5 տարի աշխատելու դեպքում հրաժարական ներկայացնելիս ցմահ ստանալ իրենց հրաժարականի պահին ունեցած աշխատավարձի չափով դրամական ապահովում՝ անկախ տարիքից, կամ ՌԴ-ում՝ յուրաքանչյուր դատավոր անկախ տարիքից ունի հրաժարականի իրավունք, եւ հրաժարականի մեջ գտնվող դատավորին վճարվում է կենսաթոշակ՝ ընդհանուր հիմունքներով, իսկ դատավորի 20 տարվա ստաժ ունեցող անձին՝ իր ընտրությամբ՝ կենսաթոշակ ընդհանուր հիմունքներով կամ ցմահ՝ ամենամսյա չհարկվող դրամական ապահովում։ Ուկրաինայում այն դատավորը, որը կենսաթոշակի է անցել մինչեւ կենսաթոշակի անցնելու տարիքը լրանալը, պետք է ստանա մշտական ամսական դրամական ապահովում։ Այլ երկրներում եւս նման կառուցակարգեր կան։
Նախագիծը ստացել էր ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ չնայած ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորներն այնքան էլ համաձայն չեն առաջարկվող իրավակարգավորման հետ։