Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Հայկուհի Հարությունյանը
Այսօր տեղի ունեցավ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի առաջին նիստը, որի օրակարգում 1 հարց էր՝ հանձնաժողովի նախագահի ընտրությունը։
Նիստին մասնակցում էին հանձնաժողովի բոլոր անդամները՝ Հայկուհի Հարությունյանը, Էդգար Շաթիրյանը, Նարեկ Համբարձումյանը, Լիլիթ Ալեքսանյանը և Արամայիս Փաշինյանը։
Ըստ օրենքի՝ հանձնաժողովի առաջին կազմի բոլոր անդամների նշանակումից հետո՝ մեկշաբաթյա ժամկետում, հանձնաժողովն իր կազմից հանձնաժողովի անդամի լիազորությունների ժամկետով ընտրում է հանձնաժողովի նախագահ։
Մինչև հանձնաժողովի նախագահի ընտրվելը, հանձնաժողովի նախագահի լիազորություններն իրականացնում է հանձնաժողովի տարիքով ավագ անդամը, տվյալ դեպքում՝ Արամայիս Փաշինյանը։
Ինքնաառաջադրվեցին 2 թեկնածուներ՝ Հայկուհի Հարությունյանն ու Էդգար Շաթիրյանը։ 1 դեմ և 3 կողմ քվեարկությամբ հանձնաժողովի նախագահ ընտրվեց Հայկուհի Հարությունյանը։
Նա, իր ելույթում խոսելով հայերի մասին, նշեց, որ մեր հիմնական բնութագրիչն այն է, որ մենք մեծ հաջողությունների ենք հասնում անհատական պայքարում, օրինակ՝ շախմատում և ձախողում ենք թիմային մրցապայքարի մեջ, ինչպիսին ֆուտբոլն է։ «Ես ուզում եմ այդ մոտեցումը փոփոխել կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի թիմային աշխատանքի գործունեության շնորհիվ»,- ասաց Հարությունյանը՝ նշելով, որ որպես կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու՝ կարևորում է 3 սկզբունքներ։
Առաջին՝ թիմային աշխատանքն է, որի շնորհիվ, ըստ թեկնածուի, կարելի է կոտրել բազմաթիվ կարծրատիպեր։ Երկրորդ՝ հանրության հետ կապ հաստատելն ու պահպանելն է, իսկ երրորդը՝ ձևավորել կոռուպցիայի նկատմամբ անհանդուրժողականության մշակույթ ամբողջ հասարակության շրջանում։
Ըստ Հարությունյանի՝ հանձնաժողովի գործունեությունը բաժանվում է 2 մասի՝ ներքին և արտաքին։
«Արտաքին աշխարհի հետ հարաբերությունների ձևավորման մասով ես շատ կարևորում եմ հանրության հետ հարաբերությունների կառուցումը կոռուպցիայի կանխարգելման գործընթացում: Կարծում եմ, որ առաջնայինը պիտի կարողանանք այնպես ներկայացնել հանձնաժողովին, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի դառնա մեր գործընկերը»,- ասաց Հարությունյանը։
Հանձնաժողովի ներքին աշխատանքների կազմակերպման մասով Հարությունյանի համար առաջնային է բարեվարքության կանոնների միասնական վարքագծի ձևավորումը, որը պետք է առավելապես ապահովել։
Հիշեցնենք, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում կառավարությունը ներկայացրել էր Լիլիթ Ալեքսանյանի, «Իմ քայլը»՝ Էդգար Շաթիրյանի, «Բարգավաճ Հայաստան»-ը՝ Նարեկ Համբարձումյանի, «Լուսավոր Հայաստան»-ը՝ Հայկուհի Հարությունյանի և Բարձրագույն դատական խորհուրդը՝ Արամայիս Փաշինյանի թեկնածությունները: Հինգն էլ փակ գաղտնի քվեարկությամբ խորհրդարանի կողմից ընտրվել էին անդամներ: