Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Հրայր Թովմասյանը աշխատանքի չի գնում: Այդ մասին տեղեկացանք ՍԴ նախագահի ընդունարանից: Մեր հարցին ի պատասխան՝ այնտեղից ասացին, որ Թովմասյանը երկարաձգել է արձակուրդը մինչեւ նոյեմբերի 19-ը:
Հիշեցնենք, որ նա երկօրյա արձակուրդ էր վերցրել նաեւ հոկտեմբերի 14-ին, որպեսզի չմասնակցի իր լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ ԱԺ նախագծի քննությանը:
ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանից փորձեցինք պարզել, թե ի՞նչ պատճառով է Թովմասյանը երկարաձգել արձակուրդը: Նա մեզ առաջարկեց այլեւս իրեն չանհանգստացնել նման հարցերով, գրավոր հարցում ուղարկել ՍԴ աշխատակազմին: Մեր դիտարկմանը, որ մեր բոլոր նման փորձերը անիմաստ են անցնում, որովհետեւ վերջին շրջանում երբեւէ մեր հարցի պատասխանը ՍԴ-ից չենք ստացել, Ղազարյանը պատասխանեց, թե մենք լավ չենք հասկանում իրենց պատասխանները:
Ներկայացնենք մեր վերջին հարցումներից մեկը եւ օրեր անց ՍԴ-ից մեզ ուղարկված պատասխանը, որպեսզի ընթերցողը գնահատի՝ ով է վատ հասկանում:
Նկատի ունենալով ԱԺ օրակարգում ընդգրկված «ՍԴ անդամ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին» որոշման նախագիծը՝ Էդգար Ղազարյանից հետաքրքրվել էինք, թե ինչպե՞ս է ՍԴ-ն վերաբերում վերը նշված նախագծին:
Ղազարյանը պատասխանել էր, որ որոշմանը ծանոթ չէ եւ ի պաշտոնե իրավասու չէ մեկնաբանել ԱԺ խմբակցությունների որոշումները կամ հայտարարությունները: