Արտակարգ իրավիճակների նախարարության նախաձեռնած՝ Տարերային աղետների դիմակայության օր հիմնելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը հարցի զեկուցող, ԱԻՆ փոխնախարար Արմեն Հարությունյանին խնդրեց պարզաբանել՝ ինչ ասել է՝ աղետների դիմակայություն․ մինչեւ աղե՞տը պետք է դիմակայենք, թե՞ աղետից հետո․
«Մինչեւ աղե՞տն ենք դիմակայում, թե՞ հետո։ Ի՞նչ է նշանակում՝ աղետների դիմակայության օր։ После обеда горчицы не надо»,- կեսկատակ ասաց պատգամավորը։
Փոխնախարարն արձագանքեց, որ աղետներն այսօր բաժանվում են երեք մասի՝ բնական, տեխնածին եւ մարդածին, եւ բնական աղետներից որեւէ պարագայում չենք կարող խուսափել․ «Եւ երբ ասում ենք՝ դիմակայնության բարձրացում, մենք նկատի ունենք պատրաստվածության աստիճանը»։
Հիշեցնենք՝ ԱԻՆ փոխնախարար Արմեն Հարությունյանը ԱԺ-ում «Պետական տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացումներ մտցնելու մասին օրինագծի զեկուցման ժամանակ ասաց, որ օրն առաջարկվում է նշել դեկտեմբերի 7-ին՝ Սպիտակի երկրաշարժի օրը։