ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց Քոչարյանի վիճարկած հոդվածներից մեկը․ ըստ նրա ներկայացուցչի՝ կալանքն իրավաչափ չէ
Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց Մարտի 1-ի գործով առանցքային մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննության արդյունքում կայացրած որոշումը, ըստ որի՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի՝ Քոչարյանի վիճարկած հոդվածներից 35-րդը ճանաչեց Սահմանադրությանը չհամապատասխանող և անվավեր, մյուսը՝ 135-րդը՝ Սահմանադրությանը համապատասխանող:
ՍԴ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Հրայր Թովմասյանը հայտարարեց, որ դատարանի երկու անդամներ հատուկ կարծիք են հայտնել:
Քոչարյանի գործով ներկայացուցիչ Արամ Վարդեւանյանը որոշման հրապարակումից հետո լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանեց, որ ՍԴ որոշման համաձայն՝ եթե Քրդատ օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը հակասահմանադրական է, դա նշանակում է, որ խախտվել Քոչարյանի՝ Սահմանադրության 27-րդ հոդվածով երաշխավորված անձնական ազատության իրավունքը։
Վարդեւանյանն անդրադարձավ ՍԴ որոշման երկրորդ կետին, ըստ որի՝ Քրդատ օրենսգրքի 135-րդ հոդվածը հակասահմանադրական չէ, իսկ այս հոդվածը կարգավորում է խափանման միջոց կիրառելու հիմքերը։ Վարդեւանյանի մեկնաբանությամբ՝ 135-րդ եւ 35-րդ հոդվածներն իրար լրացնող են, եւ առանձին չեն կարող կիրառվել․
«Սա նշանակում է, որ Քոչարյանի կալանավորումը չի կարող լինել իրավաչափ»,- ընդգծեց Վարդեւանյանը։
Ինչ վերաբերում է Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հիմքերին՝ վերջինիս ներկայացուցիչն ասաց, որ այդ հարցադրմանը կկարողանա պատասխանել ՍԴ որոշմանը ծանոթանալուց հետո։
Արամ Վարդեւանյանը նշեց, որ ՍԴ որոշումը պարտադիր է բոլորի համար, եւ դրա չկատարելը քրեորեն հետապնդելի արարք է․
«Խափանման միջոցը վերանայելու հնարավորությունը 2 տեսանկյունից կարող է լինել, կարող է լինել ե՛ւ քրեակատարողական ծառայության կողմից, ե՛ւ վարույթն իրականացնող մարմնի՝ առաջին ատյանի դատարանի կողմից»,- հավելեց Վարդեւանյանը։
Հիշեցնենք՝ Մարտի 1-ի գործով սահմանադրական կարգի տապալման մեջ մեղադրվող Քոչարյանւ ՍԴ-ին խնդրել էր ստուգել Քրեական դատավարության օրենսգրքի՝ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերի և քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների մասին հոդվածների սահմանադրականությունը։